Reklama
aplikuj.pl

Dostęp do Internetu przez linię zasilające obudzi się do życia

Dostęp do Internetu przez linię zasilające obudzi się do życia
Dostęp do Internetu przez linię zasilające obudzi się do życia

Panasonic od 2000 roku zajmuje się rozwijaniem dosyć niedocenianej technologii BPL, czyli szerokopasmowego dostępu do Internetu przy wykorzystywaniu transmisji liniami zasilającymi. Jednak to rozwiązanie nie przebiło się do mas przez niskie prędkości, zawodność i zakłócenia elektromagnetyczne (tak to jest, gdy dane współdzielą łącze z prądem i sprowadzają się do interferencji). Teraz wygląda jednak na to, że dostęp do Internetu przez linię zasilające obudzi się do życia.

Czytaj też: Dune Pro – wygląd Mac Pro, a bebechy z Windowsem

Wszystko za sprawą ostatniego standardu IEEE 1901a dla technologii BPL, który skupia się na jego wykorzystaniu przy urządzeniach Internetu Rzeczy. Opiera się z kolei na ulepszonej technologii HD-PLC firmy Panasonic, która jest z kolei wstecznie kompatybilna ze standardem z 2010 roku. Jednak ten najnowszy dorobek IEEE dodaje do możliwości BPL szereg nowych funkcji w oparciu o Panasonic Wavelet z ortogonalnym multipleksowaniem z podziałem częstotliwości (OFDM).

Jak wyjaśnił podczas ostatniej konferencji prasowej Michimasa Aramaki, dyrektor generalny działu innowacji biznesowych Panasonic, Wavelet wykorzystuje OFDM, aby umożliwić transmisję danych w dostępnej szerokości pasma z wykorzystaniem wielu częstotliwości nośnych, przy czym żadna z nich nie koliduje ze sobą. Innymi słowy, rozwiązuje w pewnym stopniu problem z interferencją.

Nowy standard przywrócił BPL na arenę technologiczną, wspominając o bezpieczeństwie po stronie promieniowania elektromagnetycznego, podnosząc transmisję do 1 Gb/s przy częstotliwości 100 MHz (z 500 Mb/s i 50 MHz) przy zastosowaniu kabli koncentrycznych i zasięg, na jakim mogą zostać przesłane dane. Technologia zarządzania siecią automatycznie wybiera teraz najlepszy kanał komunikacji po zmierzeniu tłumienia i poziomu hałasu w dostępnych kanałach transmisji.

Wykorzystujące technologię BPL rozwiązanie HD-PLC nie próbuje jednak zastąpić 5G, ale raczej go uzupełni. Zwłaszcza tam, gdzie 5G jest nieodpowiednie, więc mowa o instalacjach podziemnych, czy tunelach serwisowych. Pomimo wyzwań Panasonic wciąż cieszy się z szans na komercyjny sukces HD-PLC. Według jego szacunków całkowity potencjał rynkowy technologii do 2025 roku wyniesie około 800 miliardów dolarów.

Czytaj też: Te 15 aplikacji jest zarażonych złośliwym oprogramowaniem

Źródło: Spectrum