Reklama
aplikuj.pl

USA połączy sieć tanio wydrążonych tuneli. Pomoże w tym drążący robot plazmowy

USA połączy sieć tanio wydrążonych tuneli, drążący robot plazmowy

Drążący robot plazmowy firmy Earthgrid jest w stanie wykopać kilometrowy tunel każdego dnia. To dziesiątki, a nawet setki razy okazalsze tempo względem tego, którym mogą pochwalić się inne rozwiązania do drążenia tuneli, dlatego firma chce wykorzystać sieć tanio wydrążonych tuneli do połączenia sieci energetycznych, użytkowych oraz Internetowych w USA.

Powstał drążący robot plazmowy, który może sprawić, że USA połączy sieć tanio wydrążonych tuneli

Drążący robot plazmowy, jak sama nazwa wskazuje, do działania wykorzystuje wysoką temperaturę, a nie masywne koła tnące, jak konwencjonalne roboty. Wbrew pozorom, to podejście ma niższe zapotrzebowanie energetyczne o nawet 98%, choć do działania wykorzystuje palniki plazmowe rozgrzane do temperatury rzędu 27000 stopni Celsjusza w liczbie aż siedemdziesięciu dwóch.

Czytaj też: Autostrada dla dronów. Rząd Wielkiej Brytanii opisuje Skyway

W praktyce więc ten drążący robot zamiast odłamywać kawałki skał, wykorzystuje temperaturę do sprawiania, aby te pękały, a nawet odparowywały. Wygenerowany w tym procesie urobek jest oczywiście stosownie usuwany z tunelu, a w konfiguracji o niskiej mocy palniki plazmowe pochłaniałyby około 40 megawatów energii do wydrążenia 1-metrowego otworu.