Reklama

Drobne zakupy na AliExpress już nie będą takie tanie. VAT na wszystkie paczki spoza UE

paczki z Aliexpress, zakupy na aliexpress, Amazon, eBay, podatek VAT

AliExpress podbiło serca wielu ludzi na świecie swoimi cenami, a także często darmową opcją wysyłki. Dodatkowo, gdy zamawialiśmy coś za drobną kwotę nie płaciliśmy VAT-u i to nie tylko jeśli chodzi o tę platformę, bo dotyczyło to wszystkich paczek spoza UE. Chyba nadchodzi koniec tanich zakupów.

Zakupy na AliExpress ( i nie tylko) będą droższe

Od 1 lipca 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące paczek wysyłanych na terytorium UE z innych krajów. Według nich już nie tylko za przesyłki o wartości powyżej 22 euro zapłacimy VAT. Teraz podatek będzie obejmował za każdy, nawet najmniejszy zakup. Dotyczy to nie tylko popularnej chińskiej platformy AliExpress, ale również takich platform sprzedażowych jak Amazon czy eBay.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna opublikowano już projekt nowelizacji ustawy, który zakłada właśnie taką zmianę. Ma to pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego. Nowelizacja wdroży unijny pakiet VAT e-commerce. Obecnie bardzo często sprzedawcy celowo obniżają wartość paczek, by klienci uniknęli płacenia VAT-u. Jeszcze nie wiadomo kiedy przyjdzie nam płacić ten podatek, czy zostanie on wliczony w cenę produktu na platformie sprzedażowej, czy może zapłacimy go podczas odbioru przesyłki.

Czytaj też: Google testuje porównywarkę aplikacji w Google Play
Czytaj BLIK w Banku Pocztowym dla korzystających z aplikacji EnveloBank
Czytaj też: Koniec Endomondo. Po 13 latach aplikacja zniknie z rynku

Platformy zagraniczne bardzo często stanowią tania alternatywę dla krajowej branży e-commerce. I ciężko się temu dziwić, bo nie trudno znaleźć przedmioty, które np. w Polsce kosztują kilka razy drożej niż np. w Chinach. Nowe przepisy mają zmusić nas do dokonywania zakupów w kraju, a nie za granicą, bo nie będzie to już aż takie opłacalne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News