Reklama
aplikuj.pl

Droga Mleczna dojrzała szybciej niż sądzono. Kiedy się to stało?

astronomia

Według astronomów Droga Mleczna istnieje od ok. 13,51 mld lat, choć nie jest do końca jasne, kiedy przypadały kolejne etapy jej rozwoju. Teraz może się to zmienić.

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Nature Astronomy, sugeruje, że kiedy doszło do zderzenia naszej galaktyki z inną, co nastąpiło ok. 10 miliardów lat temu, owe wydarzenia miały miejsce już po wyjściu Drogi Mlecznej z okresu „dzieciństwa”. Wcześniej sądzono, iż kolizja stanowiła punkt zwrotny w ewolucji naszej kosmicznej okolicy.

Czytaj też: Droga Mleczna zawiera niedawno odkryty obszar, który jest niczym tykająca bomba

Fiorenzo Vincenzo z Ohio State University oraz jego współpracownicy skorzystali z dobrodziejstw asterosejsmologii, która odnosi się do badań nad pulsacjami gwiazd. Na ich podstawie badacze są w stanie określić wewnętrzny skład tych obiektów, a ten jest ściśle związany z ich pochodzeniem i wiekiem. Naukowcy skorzystali również z badania spektroskopowego zwanego APOGEE, które dostarczyło im informacji o składzie chemicznym gwiazd. Pomocna okazał się sonda Gaia zarządzana przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Droga Mleczna prawdopodobnie była w dużej mierze ukształtowana już 10 mld lat temu

Po zestawieniu wszystkich tych danych astronomowie odkryli, że gwiazdy pochodzące z galaktyki zwanej Gaia Sausage są nieco młodsze niż te wchodzące w skład Drogi Mlecznej. Nie zmienia to jednak faktu, że mają około 10 miliardów lat, co oznacza, że spora część Drogi Mlecznej musiała być już w pełni ukształtowana, gdy doszło do połączenia. Oczywiście nie oznacza to, iż fuzja nie doprowadziła do powstania wielu nowych gwiazd.

Czytaj też: To tu rodzą się i umierają gwiazdy. Zobaczcie nowe zdjęcie galaktyki Sekstant B

Główna autorka badania, Josefina Montalban z University of Birmingham, mówi o wielkim potencjalne asterosejsmologii w odkrywaniu tajemnic, jakie skrywa Droga Mleczna. Datowanie wieku gwiazd w oparciu o tego typu metody może dostarczyć kluczowych informacji na temat przeszłości naszej galaktyki. Dzięki temu naukowcy będą mogli uzyskać wiedzę, która będzie przydatna w kontekście badań nad egzoplanetami oraz poszukiwaniem życia pozaziemskiego.