WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Droga mleczna jest bardziej zakręcona niż sądziliśmy

Astronomowie z Macquarie University i Chińskiej Akademii Nauk stworzyli trójwymiarową mapę Drogi mlecznej i odkryli, że jest ona bardziej zakręcona niż wcześniej sądzono. 

Z naszego położenia, na skrzydłach Drogi Mlecznej, trudno jest zorientować się, jaki kształt ma galaktyka. Aby opracować nową mapę, naukowcy spojrzeli na grupę gwiazd znanych jako klasyczne cefeidy, które mogą być do 20 razy masywniejsze niż Słońce i 100 000 razy jaśniejsze. Ta jasność ma tendencję do pulsowania w regularnych wzorach w skali dni lub tygodni, a astronomowie mogą jej użyć do oszacowania odległości.

W ramach nowego badania zespół zbadał 1333 gwiazdy cefeidy, co do których dane pochodziły z WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Kiedy umieścili te gwiazdy na mapie 3D, odkryli, że zamiast układać się w płaski dysk, tworzą rodzaj rozciągniętego kształtu litery S.

„Ku naszemu zdziwieniu odkryliśmy, że w 3D nasza kolekcja 1,339 cefeid i dysk gazowy Drogi Mlecznej podążają za sobą”, powiedział Richard de Grijs. Naukowcy przypisują ten wzorzec grawitacyjnemu wpływowi centrum galaktyki. Istnieją tam miliardy gwiazd – wspieranych przez ciemną materię – a grawitacja tej olbrzymiej masy łączy galaktykę ze sobą. Gdy centralna masa wiruje, tworzy silne momenty obrotowe na zewnętrznych obszarach, co nadaje galaktyce skręcony kształt.

[Źródło: newatlas.com; grafika: National Astronomical Observatories]

Czytaj też: Sąsiednia galaktyka znalazła się na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną