Reklama
aplikuj.pl

Największa kolizja w historii Drogi Mlecznej. Wiemy, kiedy miała miejsce

astronomia

Droga Mleczna zawiera ponad 100 miliardów gwiazd, ale nie wszystkie od początku znajdowały się w jej obrębie. Co najmniej 12 razy w ciągu ostatnich 12 miliardów lat nasza galaktyka zderzyła się z innymi, pochłaniając je i powiększając liczbę posiadanych obiektów.

Wykorzystując sztuczną inteligencję do przyporządkowania różnych gromad gwiazd pod względem ich wieku, poruszania i składu chemicznego, naukowcy znaleźli dowody na wystąpienie co najmniej pięciu fuzji galaktycznych na dużą skalę. W tym gronie znalazło się również jedno wydarzenie, którego nigdy wcześniej nie opisano.

Czytaj też: Pojawiły się dowody na zderzenie Drogi Mlecznej z inną galaktyką
Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Płonąca galaktyka? Zobaczcie nowe zdjęcia

To właśnie ono może pomóc w skompletowaniu „drzewa genealogicznego” naszej galaktyki. Astrofizycy sądzą, że kolizja Drogi Mlecznej z tzw. galaktyką Krakena była najsilniejszą, jaka miała miejsce w naszej kosmicznej okolicy. Doszło do niej ok. 11 mld lat temu, kiedy to masa naszej galaktyki była 4-krotnie niższa niż obecnie.

Największa kolizja w historii Drogi Mlecznej dotyczyła tzw. galaktyki Krakena

Autorzy badań skorzystali z algorytmu, który umożliwił zidentyfikowanie gromad kulistych w oparciu o właściwości gwiazd. Pomocne okazały się dane zebrane przez sondę kosmiczną Gaia – w oparciu o nie algorytm przewidziały cztery znane fuzje, do których doszło w historii Drogi Mlecznej. Piątą była kolizja z galaktyką Krakena. W jej ramach do Drogi Mlecznej dołączyło się 13 nowych gromad kulistych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News