Reklama
aplikuj.pl

Droga Mleczna może działać na gwiazdy niczym katapulta. W jaki sposób?

astronomia

Naukowcy zrzeszeni w ramach projektu Feedback in Realistic Environments 2 przeprowadzili szereg symulacji, dzięki którym mogli zrozumieć zachowanie gwiazd tworzących naszą galaktykę.

Zdaniem astrofizyków, supernowe mogą powodować, że gwiazdy są wyrzucane w kierunku zewnętrznego halo Drogi Mlecznej. Co ciekawe, badacze już dawno temu zakładali, że galaktyki tworzą się w długich okresach, zapoczątkowanych przez mniejsze grupy gwiazd. Te mogą być również rozdzielane, choć wydawało się, że dotyczy to niewielkiego ułamka przypadków. Zespół badawczy sądzi jednak, że supernowe mogą być powodem nawet 40% sytuacji, w których gwiazdy trafiają do tzw. zewnętrznego halo.

Naukowcy wykorzystywali symulacje FIRE-2, które pokazują, jak centrum galaktyki się obraca, a na jej krawędzi tworzą się gwiazdy. Wygląda na to, że w pewnym momencie są one wyrzucane z centrum i trafiają na obrzeża. Warto podkreślić, że przypuszczenia naukowców pokrywają się z danymi zebranymi w ramach misji teleskopu Gaia.

Czytaj też: Ile jest galaktyk we Wszechświecie?

James Bullock sądzi, że cięższe, bogate w metale gwiazdy, takie jak Słońce, obracają się wokół środka galaktyki z przewidywalną prędkością i trajektorią. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku gwiazd o niskiej metaliczności, które wydają się obracać w przeciwnym kierunku. W ogólnym rozrachunku odpływy gwiazd do zewnętrznego halo stanowią niewielką część. Jednak w okresach, gdy mają miejsce aktywne narodziny tych obiektów, nawet 1/5 z nich może zachowywać się w ten sposób.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News