Reklama
aplikuj.pl

Dron Magma może odmienić na zawsze sposób sterowania samolotami

Dron Magma może odmienić na zawsze sposób sterowania samolotami
Dron Magma może odmienić na zawsze sposób sterowania samolotami

BAE Systems zapisał się właśnie na kartach historii rozwoju lotnictwa, wzbijając w powietrze pierwszy w historii samolot, który był sterowany nie tradycyjnym zestawem klap, a specjalnym systemem powietrza. Ten polega na wystrzeliwaniu powietrza z prędkością ponaddźwiękową, co finalnie pozwalało na wykonywanie tradycyjnych manewrów. 

Czytaj też: Dron Phoenix został stworzony ewidentnie przez inspiracje sterowcami

Lot niejakiego drona Magma odbył się nad lotniskiem Llanbedr  w Gwynedd, w północno-zachodniej Walii i od razu zdobył tak wielkie uznanie, że wielu uważa go za rozpoczęcie rewolucji w projektowaniu nowoczesnych samolotów. Te obecne „konwencjonalne” są sterowane za pomocą całego zestawu klap, lotek, wind, sterów i innych powierzchni sterujących, aby móc latać nie tylko w linii prostej. Pomimo tego, że takie podejście do sterowania ma już ponad wiek, to pomimo wysokich kosztów, nieefektywności i poziomu skomplikowania, dopiero teraz postarano się o stworzenie godnego następcy.

BAE Systems stworzyło UAV Magma we współpracy z Uniwersytetem w Manchesterze i rządem brytyjskim. Ten płaski dron podobny do nowoczesnych bombowców sprowadza swój system sterujący do systemu „dmuchanego powietrza”, która kontroluje przepływ powietrza nad skrzydłami i manipuluje lotem za pomocą posyłania szybkich, cholernie szybkich podmuchów od wewnątrz. Według BAE technologia Magma może potencjalnie poprawić zarówno kontrolę, jak i wydajność samolotów, które byłyby lżejsze, tańsze i bardziej niezawodne. Ponadto, usuwając szczeliny i krawędzie konwencjonalnych powierzchni sterujących, samolot ma jeszcze niższą sygnaturę radarową.

Obecnie Magma doczekała się dwóch odmian tej technologii, których różnice polegają jednak wyłącznie na sposobie, w jakim system pobiera i wyrzuca potrzebne do sterowania powietrze.

Czytaj też: Dostarczono po raz pierwszy nerkę dronem

Źródło: New Atlas