Dron strzelający z broni palnej

Un drone survole les policiers de la Force d'Intervention de la Police Nationale (FIPN) au cours d'un exercice de démonstration, le 01 décembre 2009 à Bièvres, lors de l'installation de cette nouvelle unité de la police nationale au siège du Raid (Recherche, assistance, intervention, dissuasion). Cette nouvelle force est destinée à faire face à des attentats multiples ou des prises d'otages et regroupe désormais trois services d'intervention de la police dont le fameux Raid. AFP PHOTO JOEL SAGET

Ludzie znajdują dla dronów coraz więcej zastosowań, przez co można było zapomnieć, że najistotniejszą ich rolą zawsze była ta militarna.

Na poniższym filmiku nie zobaczymy potężnego drona w stylu Predatora, przewożącego śmiercionośne rakiety, lecz model podstawowy, lecz zmodyfikowany w specyficzny sposób. Dokładniej, został do niego przyczepiony pół-automatyczny pistolet. Widać wyraźnie jak odrzut „cofa” taką maszynkę w powietrzu – lecz mimo to daje ona sobie radę i na pewno jest groźnym i potencjalnie śmiercionośnym narzędziem. Taka konstrukcja z pewnością nie należy do legalnych (a już na pewno według definicji FAA – Federalnej Administracji Lotnictwa, która ustanawia prawo dotyczące dronów i samolotów).

Obecnie mamy w użyciu zasady, które regulują sprawy związane z wypuszczaniem czegokolwiek z samolotu. Te reguły zabraniają instalowania broni na cywilnych pojazdach latających.

Tak na temat sprawy wypowiedział się Jim Williams w roku 2013. Jest on jednym z twórców prawa dotyczącego dronów. Jak jednak widać, autora filmiku nie powstrzymało to od osiągnięcia swojego wymarzonego celu. Do tej pory pojawiały się plotki, że filmik i jego autor mogą być”fejkiem”, ale analiza jego aktywności (między innymi jego innych komentarzy na portalach społecznościowych) wskazuje na to, że twórca takiej zabójczej maszynki jest raczej realną osobą z krwi i kości.

A co Wy myślicie? Bo skoro drony są legalne w Stanach Zjednoczonych, tak jak i broń palna, to czyt ich połączenie naprawdę powinno być zabronione przez prawo?

[źródło i zdjęcie: theverge.com]