Reklama

Nowy amerykański dron Valkyrie wypuścił własnego drona Altius-600

Dron-pomocnik XQ-58A Valkyrie przetestowany przez lotnictwo USA
Dron-pomocnik XQ-58A Valkyrie przetestowany przez lotnictwo USA

Ciągle trwają testy drona XQ-58A Valkyrie, który nieoczekiwanie podczas lotu wypuścił własnego drona Altius-600, któremu należy się kilka minut uwagi.

Ważny test drona Altius-600

Dron wypuszczający drona, to coś zupełnie nowego i tym samym ekscytującego, co tylko podkręca wiadomość, że Altius-600 to mały dron zwiadowczy, który może pełnić rolę kamikadze. Swój ważny test zaliczył 26 marca w Yuma Proving Ground w Arizonie, kiedy to pełnoprawny Valkyrie wypuścił go z wewnętrznej komory. Według Air Force Research Lab, oprócz wystrzelenia małego drona, w tym teście Valkyrie leciała również wyżej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj też: Oczekiwana broń hipersoniczna ARRW USA zawiodła w ważnym teście

ALTIUS-600 jest skromny ze swoją 91 cm długością i prawie 250 cm rozpiętością skrzydeł, ale potrafi wiele, bo rozpędzać się do 444 km/h i latać do 4 godzin. Producent drona, a jest nim firma Area I, twierdzi, że drona Altius-600 można wykorzystywać w misjach wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych, ale też bojowych po jego wyposażeniu w głowicę wybuchową.

To sprawiło, że dron XQ-58A Valkyrie, który sam ma pomagać myśliwcom z pilotami na pokładzie, również ma swoich pomocników, z pomocą których może narażać się w mniejszym stopniu.

Czytaj też: Odnaleziono wrak niszczyciela USS Johnston. Jego załoga była bohaterska

Czym jest Valkyrie XQ-58A?

Program Valkyrie od początku miał na celu wykazanie, że opracowanie drona bojowego po 30 miesiącach od zamówienia jest możliwe i to przy znacznie niższych kosztach budowy i eksploatacji. Zastosowanie drona XQ-58A będzie sprowadzało się głównie do pomagania myśliwcom F-22 lub F-35.

Bojowy dron XQ-58A Valkyrie wrócił w przestworza po wpadce

Dron mierzy 9 metrów, a jego rozpiętość skrzydeł sięga 6,7 metrów, cechuje się również prędkością maksymalną na poziomie 1050 km/h, maksymalnym pułapem 13715 metrów i zasięgiem 3941 km. Może przy tym przenosić osiem sztuk broni, a w tym JDAM i inne bomby o małej średnicy.