WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Drony dostawcze Alphabet wkrótce zaczną pracę w Australii

Firma Alphabet należąca do Google uruchomi wkrótce oficjalnie swoją pierwszą usługę z dronami dostawczymi w australijskiej stolicy Canberra, po kilku latach prób w tej okolicy. Dzięki zielonemu światło od władz lotniczych w kraju, Wing, bo tak naprawdę nazywa się spółka zależna Alphabet, zacznie teraz dostarczać asortyment towarów lokalnym klientom za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Alphabet zawitał w te rejony ze swoimi dronami całe pięć lat temu, a w ciągu ostatnich 18 miesięcy testowała proste dostawy wraz z lokalnymi firmami, co zakończyło się 3000 pomyślnym dostawom. Nie za wiele, patrząc na tak długi okres testów. Jednak dopiero teraz australijski urząd ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego (CASA) wydał zgodę firmie na prowadzenie operacji handlowych. Jest to z kolei następstwem badania systemów zarządzania ruchem lotniczym, szkolenia pilotów dronów i operacji konserwacyjnych w Wing.

Obecnie drony dostawcze Alphabet nie mogą latać nad głównymi drogami i muszą zachować pewną odległość od ludzi na ziemi. Ponadto ta dostawcza usługa jest na ten moment ograniczona do domów w kilku dzielnicach, których mieszkańcy mogą zamawiać przedmioty codziennego użytku za pomocą aplikacji mobilnej Wing i sprawić, że te zawitają pod nad ich drzwi w ciągu kilku minut. Mowa jednak nie o wszystkim, czego możemy sobie wymarzyć, bo usługa obejmuje dostawy kaw z lokalnej kawiarni, środki chemiczne, jedzenie z piekarni, czy potrawy z restauracji.

Usługa Wing wystartuje się w ciągu następnych tygodniach i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozszerzy swoją działalność na okoliczne regiony. W tym roku firma planuje również uruchomienie podobnej usługi w Finlandii.

Czytaj też: Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie

Źródło: New Atlas