Reklama

Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie

Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie
Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie

W ramach projektu Skyways firma Airbus rozpoczęła nowy program próbny dronów dostawczych, w ramach to którego autonomiczne Skyways’y dostarczają paczki na zakotwiczone na morzu statki. Wszystko po to, aby nie tylko przyśpieszyć czas dostaw, ale też zapewnić bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy sposób prowadzenia działalności w zatłoczonych portach.

Program pilotażowy jest przeprowadzany w ramach współpracy Airbus z firmą logistyczną Wilhelmsen Ships Services i Morskim i Portowym Zarządem Singapuru. Pierwsze loty odbyły się w ostatni piątek, podczas których na drony ładowano 1,5-kilogramowe paczki elementów z drukarek 3D. Sprowadzało się to do wystartowania drona z portu South Pier i autonomicznym lataniu na dystansie 1,5 km do statku zakotwiczonego na morzu. Po zdeponowaniu drony wracały w miejsce startu, a sama operacja trwała mniej, niż 10 minut.

„Cieszymy się, że możemy rozpocząć pierwszą próbę tego typu w świecie morskim” – powiedział Leo Jeoh, przewodniczący Skybus Airbus. „Dzisiejsze osiągnięcie jest zwieńczeniem miesięcy intensywnych przygotowań naszego oddanego zespołu i silnej współpracy z naszym partnerem, ponieważ dążymy do nowego rozwoju w branży morskiej”.

Według Airbusa, dron Skyways jest w stanie przenosić ładunek o wadze do 4 kg i docierać do statków w długości do 3 km od brzegu, podróżując przez dedykowane korytarze powietrzne z autonomicznym oprogramowaniem sterującym.  W dalszej części prób zostaną zbadane nowe sytuacje, w jakich drony Skyways mogą się przydać, aby wszystko przebiegało sprawniej. Tego rodzaju dodatkowe procedury ładowania mogą najwyraźniej przyspieszyć dostawy nawet sześciokrotnie, obniżyć koszty nawet o 90 procent, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a także zminimalizować ryzyko wypadków, które mogą wystąpić podczas typowych procedur załadunku w ruchliwych portach.

Czytaj też: FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego

Źródło: New Atlas