Reklama
aplikuj.pl

AeroVironment dostarczy drony rozpoznawcze RQ-20 Puma AE dla Ukrainy

AeroVironment, drony rozpoznawcze RQ-20 Puma AE, drony rozpoznawcze, RQ-20 Puma AE

Amerykański Departament Obrony przyznał pierwszy kontrakt w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy o przewidywanym na ten rok budżecie w łącznej wysokości 300 mln dolarów. Doczekała się go firma AeroVironment z Simi Valley w Kalifornii, która za 19,7 mln dolarów dostarczy drony rozpoznawcze RQ-20 Puma AE dla Ukrainy.

Drony rozpoznawcze RQ-20 Puma AE dla Ukrainy od AeroVironment

Na mocy kontraktu kalifornijska firma AeroVironment będzie odpowiadać nie za stworzenie, a dostarczenie Ukrainie swoich opracowanych wcześniej małych, ręcznie wystrzeliwanych dronów obserwacyjnych o nazwie RQ-20 Puma AE. Tym będą towarzyszyć „zestawy rozpoznania, obserwacji i wykrywania celów, wstępny pakiet części zamiennych, wsparcie logistyczne wykonawcy i szkolenie w zakresie nowego sprzętu dla Ukrainy”. Prace mają zostać zakończone do 30 maja, a informacji na temat liczby dronów nie zostały podane.

Czytaj też: Nowy koncept drona dostawczego zaskakuje wyglądem i zachwyca możliwościami

Wiemy, że te drony mają zasięg działania około 19,2 kilometrów, a ich akumulator wytrzymuje około trzech godzin lotu. Są niewielkie (rozpiętość skrzydeł wynosi ledwie metr) i lekkie (waga wynosi 6,35 kg), a operatorom zapewniają informację za pomocą swojej kamery elektrooptycznej i na podczerwień.