Każdego dnia nasze nerki zajmują się oczyszczaniem krwi i zapobiegają gromadzeniu się w naszym ciele różnych odpadów, soli czy nagromadzaniu się płynów. W przybliżeniu odpowiada za to milion kłębuszków nerkowych, które początkowo usuwają produkty przemiany materii z krwi a następnie kanaliki proksymalne wchłaniają ponownie ważne dla nas substancje.
Wiemy, że funkcje resorpcyjne kanalików mogą być zaburzone przez leki, chemikalia lub różne choroby. Nie mamy jednak pojęcia, jakie wtedy występują efekty i jak wszystko działa przy pewnych ograniczeniach.
Zespół z Wyss Institute Core Faculty stworzył właśnie unaczyniony model kanalików proksymalnych, który może być drukowany 3D. Ma to pozwolić w zrozumieniu działania nerek i tym samym doprowadzeniu do leczenia różnych chorób.
Czytaj też: Nadmierne oglądanie TV przez osoby starsze pogarsza ich pamięć
Naukowcy przebadali już transport glukozy z kanalika proksymalnego do naczyń krwionośnych. Sprawdzili oni także wpływ hiperglikemii, stanu związanego z cukrzycą. Naukowcy stwierdzili, że wysoki poziom glukozy transportowanej do komórek śródbłonka w naczyniach powoduje uszkodzenie komórek. Zostało to naprawione dzięki specjalnemu lekowi, który hamuje główny transporter glukozy.
Naukowcy chcą teraz rozbudowywać model w celu przeprowadzenia dalszych badań. Może on świetnie sprawdzić się przy sprawdzaniu wpływu leków na nerki. Także może on sprawdzać wpływ różnych chorób na funkcjonowanie tej części organizmu. Jego zastosowania są więc ogromne a rzeczy, które dzięki niemu odkryjemy, mogą zmienić wiele terapii w medycynie.
Czytaj też: Moskitiery z lekami mogą wyeliminować malarię
Źródło: Techxplore