WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Drukowane 3D komórki guza mózgu pomogą w tworzeniu nowych leków

Prawie 700 tysięcy ludzi w USA żyje z guzami mózgu oraz guzami w centralnym systemie nerwowym. Tylko w tym roku zostanie zdiagnozowanych 25 tysięcy złośliwych guzów mózgu a 17 tysięcy osób umrze z powodu tej choroby. Dla tych osób jest nadzieja- drukowana 3D tkanka mózgowa.

Naukowcy wydrukują w 3D komórki macierzyste guzów mózgu oraz komórki kancerogenne. Użyją oni do tego nowatorskiej techniki, a na wydrukowanych tkankach zaczną oni przeprowadzać eksperymenty.

Komórki nowotworowe wyhodowane w laboratorium nie zawsze zachowują się tak jak w ciele człowieka, co stwarza problemy przy testowaniu leków. Oznacza to, że wiele obiecujących technik nie sprawdza się podczas testów in vivo. Poprzez wydrukowanie komórek naukowcy odtwarzają środowisko naszego organizmu co pozwala na wykonywanie lepszych doświadczeń. jeden z naukowców, dr Shu, komentuje:

Rokowania dla nowo zdiagnozowanych pacjentów z nowotworami mózgu są bardzo słabe a polepszenie tego jest ograniczone, ze względu na niepowodzenia w badaniach klinicznych wielu nowych leków. Mamy nadzieję, że nasze badanie pozwolą opracować model, który najbardziej odpowiada… odpowiedzi guzów mózgu na leki, co pozwoli na bardziej efektywne leczenie pacjentów.

Źródło:http://www.digitaltrends.com/