Naukowcy pobrali korę i igły z 20 drzew w lecie 2018 roku. Próbki zostały wysłane do laboratorium w celu wykonania sekwencjonowania DNA. Wyniki pokazały, że stare drzewo może mieć do 100 tysięcy różnic genetycznych pomiędzy podstawą a czubkiem.
Każda różnica reprezentuje mutację, które powstała podczas naturalnego wzrostu drzewa. Mowa tutaj o świerkach sitkajskich, które są najwyższymi drzewami rosnącymi w północno-zachodnim Pacyfiku. Drzewa miały od 220 do 500 lat i 76 metrów wysokości.
Czytaj też: CERN poszukuje cząstek ciemnej energii pochodzących ze Słońca
Nie wiadomo jednak ja te zmiany wpływają na samą roślinę i ewolucję gatunku. Większość z nich jest najprawdopodobniej nieszkodliwe, ale niektóre mogą negatywnie wpływać na rozwój a inne zapewniają adaptację drzewu do zmieniających się warunków.
Tego typu badania rzucają światło na to, dlaczego drzewa tak powoli ewoluują w porównaniu do innych organizmów. Mimo to przeżywają one znacznie więcej od „konkurencji”. Badacze chcą teraz rozwijać ten temat i dowiedzieć się znacznie więcej w kwestii genetyki i ewolucji drzew.
Czytaj też: W jaki sposób mózg pamięta dokąd idziecie?
Źródło: Phys