Reklama
aplikuj.pl

Słynne „drzewo życia” mogło pełnić zaskakującą rolę

Na terenie kanionu Chaco w Nowym Meksyku odkryto kiedyś sosnę żółtą, którą określono mianem „drzewa życia”. Teraz jednak pojawiły się nowe informacje w jej sprawie, a naukowcy sądzą, iż pełniła ona jedynie rolę… ławki.

Przez ponad sto lat sądzono, że wspomniane drzewo ma specjalne znaczenie. Uważano je za symbol życia wśród mieszkańców Pueblo Bonito, osady znajdującej się w anionie Chaco, która istniała w latach 850-1150. Niektórzy przypuszczali nawet, iż mógł to być element kultu religijnego.

Z nowych ustaleń wynika jednak, że sosna żółta rosła ok. 80 kilometrów od kanionu i została do niego przetransportowana. Nie ma również dowodów na jej specjalne znaczenie wśród ówczesnych mieszkańców. Być może drzewo pełniło po prostu rolę ławki, stanowiła fragment domu bądź po prostu była drewnem opałowym. Najistotniejszy jest w tym wszystkim fakt, że kłoda pozostała niemal nienaruszona przez kilkaset lat i przetrwała do dziś, stanowiąc ogromną zagadkę.

Czytaj też: Drzewo-wampir korzysta z zasobów innych drzew

Analizy słojów drzewa oraz poziomów izotopów strontu dostarczyły informacji na temat pochodzenia sosny, choć już niemal sto lat temu spekulowano, iż drzewo to nie rosło w obrębie kanionu Chaco. Sensowne wydaje się wytłumaczenie, iż tego typu pnie były wykorzystane do budowy domów w Pueblo Bonito – na przestrzeni lat przyciągnięto ich setki, a nawet tysiące.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News