Reklama
aplikuj.pl

Dużo nowości Sony dla profesjonalnych filmowców

Choć żyjemy w czasach, gdzie większość filmów jest nagrywana smartfonami lub aparatami cyfrowymi, profesjonaliście nadal korzystają z profesjonalnego sprzętu. Z myślą o nich Sony udoskonala kamery Venice i FX9, a także wprowadza do oferty szereg akcesoriów.

Nowe oprogramowanie kamer poprawi ich możliwości

Sony Venice

Nowe oprogramowanie dla kamery Sony Venice w wersji 6.0 wprowadza opcję importu plików w formacie .art. Można powiedzieć, że to pewien odpowiednik plików RAW w aparatach. Pliki będą generowane z plików 3D LUT użytkowników za pomocą programu Sony RAW Viewer.

Współpraca Sony i Technicolor pozwoli użytkowników kamery Venice na korzystanie z biblioteki wyglądów. Mowa o bibliotece gotowych ustawień obrazu, które pozwolą uzyskać obraz inspirowany znanymi działania z historii kina.

Czytaj też: Recenzja Sony FE 35mm F/1.8. Tego obiektywu potrzebujesz

Kolejną nowością jest wprowadzenie opcji fotografowania za pomocą drugiej linii klatki użytkownika. Pozwoli to na wykonywanie zdjęć w pionie, jak i poziomie dla tej samej kompozycji obrazu.

Na koniec mamy rozszerzenie możliwości HFR. Filmy będzie można nagrywać w rozdzielczości 5,7K przy 72 klatkach na sekundę (16:10) oraz w 3,8K przy 110 klatkach na sekundę (16:9).

Czytaj też: Sony wprowadza nowe kamery 4K 60p

Sony FX9

Druga wersja oprogramowania przeznaczona dla kamkodera Sony FX9 pozwoli na nagrywanie filmów pełnoklatkowych na potrzeby np. filmów dokumentalnych. Z pełnej klatki można będzie korzystać również w trakcie filmowania w rozdzielczości 4K przy 60 i 50 klatkach na sekundę (oversampling z 6K). Pełny zestaw nowych rozdzielczości wygląda następująco:

Oprogramowanie pozwoli też na korzystanie z technologii autofocusu ze śledzeniem oka znanego z aparatów serii Alpha. Do tego mamy nagrywanie w 180 klatkach na sekundę w rozdzielczości HD przy pełnej klatce, nagrywanie 4K DCI oraz podobnie jak w Sony Venice, wczytywanie plików 3D LUT.

Nowe oprogramowanie dla Sony FX9 pojawi się w październiku.

Nowe akcesoria

Kamera PXW-Z450 4K 2/3″ będzie dostępna w pakiecie produkcyjnym, który będzie zawierał obiektyw 4K z 18-krotnym zoomem, wizjer i mikrofon. PXW-Z450KC pojawi się w sierpniu 2020 roku.

Kamery PXW-Z190 i PXW-Z280 otrzymają możliwość przesyłania strumieniowego RTMP/RTMPS FullHD, co pozwoli na przesyłanie w czasie rzeczywistym informacji, czy relacji sportowych. Pozwoli to na prowadzenie wysokiej jakości streamingów np. w mediach społecznościowych. Ta opcja będzie dostępna na początku 2021 roku.

PDW-U4 to niewielki, przenośny dysk o pojemności do 128 GB (dla pojedynczego zapisu) lub 100 GB (dla wielokrotnego zapisu). Obsługuje 4, 3, 2 i 1-warstwowe nośniki XDCAM Professional Disc. Dysk pozwoli na 2-krotnie szybszy zapis i odczyt danych od obecnego PDW-U2. Urządzenie pojawi się na rynku w styczniu 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News