Na targach CES 2019 nie mogło zabraknąć egzoszkieletów, czyli jednej z najciekawszych dróg rozwoju elektroniku użytkowej. Wprawdzie firma Atoun zależna od Panasonic nie jest tą jedyną, która zdecydowała się na ich prezentacje, ale ich dwa modele i tak zasługują na naszą uwagę.
Nie są może specjalnie rewolucyjne i raczej powielają znany nam już schemat, ale sam fakt, że coraz więcej producentów zajmuje się tematem egzoszkieletów, jest po prostu pokrzepiający… i to nie tylko dla fanów klimatów science-fiction. Zwłaszcza że w grę cały czas wchodzi coś, co ma wspomagać nas w codziennych pracach oraz prozaicznych czynnościach, jak chodzenie, czy podnoszenie ciężarów.
Ulżeniem nam w tym drugim przypadków zajmie się Model Y, który jest podobno dostępny od lipca 2018 roku, choć nie znalazłem jego żadnej oferty. Sam pomysł jest prosty – sprowadza się do czegoś w rodzaju plecaka przymocowanego do klatki piersiowej oraz ud i dzięki dwóm niezależnym silnikom elektrycznym, zapewnia wsparcie talii rzędu 22 funtów (~10 kg) podczas podnoszenia lub przenoszenia ciężkich przedmiotów.
Stąd też automatyczne przełączanie się pomiędzy trzema trybami – przy podnoszeniu, przy zginaniu się i samym chodzeniu. Model Y został stworzony z włókna węglowego, dlatego też waży tylko 4,5 kilogramów, wliczając w to baterię, zdolną do zapewnienia mocy na około cztery godziny użytkowania. Jest nawet objęty certyfikatem IP55, a w akcji obejrzycie go poniżej:
A co z tymi ludźmi, których praca sprowadza się do chodzenia? Ci mogą zainteresować się HIMICO, czyli egzoszkieletem dla dolnej części ciała, który obecnie jest w fazie prototypowej, choć Atoun twierdzi, że już teraz zapewnia maksymalne zwiększenie mocy o 19 procent podczas chodzenia pod górę, 17.8% podczas wchodzenia po schodach i 30.7% podczas pokonywania ”trudnego terenu”. Wykorzystuje ponadto mikroprocesor w celu dostosowania wydajności do indywidualnych użytkowników, uwzględniając zmienne takie jak np. postawa.
Czytaj też: Egzoszkielet Guardian XO Max zwiększa siłę operatora dwudziestokrotnie
Źródło: New Atlas