WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Dwa razy więcej pamięci RAM w modułach DC DIMM

Mogłoby się wydawać, że w kwestii pamięci operacyjnej nic już nas nie zaskoczy. Coraz to nowsze na rynku modele ograniczają się głównie do zmian wizualnych oraz wielkości radiatora, ale pod kątem konstrukcji to ciągle te same UDIMM tworzone na podstawie standardu JEDEC. ASUS ewidentnie chce nas zaskoczyć swoimi DC DIMM, czyli dwukrotnie pojemniejszym modułom RAM.

Te nie zostały jeszcze zapowiedziane, ale trafił na nie serwis Videocardz. Na ten moment wiemy, że autorska propozycja ASUSa będzie wyjątkowa, ponieważ nie spełnia standardów JEDEC. Jej nazwa wskazuje tym samym najważniejszą cechę, jaką wprowadzi. Tak się bowiem składa, że  „Double Capacity DIMM” lub „DC DIMM” jest tak oczywiste, jak DDR (Double Data Rate). Przekłada się to zwyczajnie nie na szybkość, a pojemność (czyt. liczbę układów pamięci na laminacie). Ta ma być aż dwukrotnie większa od standardowych modułów, co oczywiście ma na celu obejście typowych ograniczeń.

Mowa np. o ograniczonej liczbie slotów oraz samym kontrolerze procesora, który zazwyczaj obsługuje jedynie konfigurację dual-channel. DC DIMM mogą więc wnieść pojemności pojedynczych modułów na zupełnie nowy poziom, osiągając całe 32 GB. Jednak taka rewolucja może nie być dostępna dla wszystkich. To nie przypadek, że projekt ASUSa pojawił się przy przeciekach związanych z płytami głównymi Z390 Intela. Na ten moment możemy być pewni, że zarówno G.SKILL, jak i Zadak zajmą się produkcją pierwszych modeli.

10nm procesory Ice Lake Intela z kolejnym opóźnieniem

Źródło: TechpowerUp
Zdjęcia: Videocardz via TechpowerUp