WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dwa tankowce zostały zaatakowane na Bliskim Wschodzie

Dwa tankowce zostały zaatakowane przez nieznane siły – była to druga seria ataków w ciągu dwóch tygodni. Okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych uratował ponad dwudziestu marynarzy z jednego z uszkodzonych statków. Tożsamość napastników jest obecnie nieznana. 

Incydent miał miejsce wcześniej w Zatoce Omańskiej, tuż za Zatoką Perską. Według Reutersa załoga M / V Front Altair, norweskiego tankowca, porzuciła statek po tym, jak statek prawdopodobnie padł ofiarą ataku minowego. Załoga została przejęta przez inny statek i przekazana do irańskiego statku ratowniczego. Podobno jednostka płonęła pozostawiając za sobą duży pióropusz dymu.

Załoga M / V Kokuka Courageous, należącego do Japonii, tankującego pod banderą Panamy, została uratowana przez amerykański niszczyciel USS Bainbridge. Wczesne doniesienia z firmy czarterującej statek wskazują, że Kokuka Courageous mógł paść ofiarą ataku torpedowego lub min i został zaatakowany dwa razy w ciągu 3 godzin, co spowodowało powstanie dziury w prawym kadłubie powyżej linii wody. Statek przewoził metanol z Arabii Saudyjskiej do Singapuru.

Czytaj też: Powstaje pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodorem

Dokładnie miesiąc temu cztery statki handlowe zostały zaatakowane w tym samym obszarze. Ataki skończyły się niewielkimi zniszczeniami, ale nie spowodowały obrażeń u załogi obu statków. Iran, który graniczy z Zatoką Omańską, Zatoką Perską i Cieśniną Ormuz, wielokrotnie groził zamknięciem Zatoki Perskiej. Szef armii morskiej irańskiego gwardii rewolucyjnej ostrzegł 22 kwietnia, że ​​Iran zamknie Cieśninę Ormuz. Z kolei Stany Zjednoczone planują wprowadzić sankcje na ropę naftową, co miałoby zachwiać irańską gospodarką.

Broń rzekomo wykorzystywana w atakach mogła zostać użyta przez kilka różnych grup. Miny morskie są stosunkowo powszechne. Ale torpedy są zwykle używane przez okręty podwodne, a ze wszystkich lokalnych flot tylko Iran ma okręty podwodne klasy Kilo, Fateh i Nahang.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Autonomiczny statek mapujący zgarnął nagrodę XPrize