Reklama
aplikuj.pl

[Aktualizacja] Dyrektor Instytutu Łączności odwołany. „Prezent” przed odejściem ministra cyfryzacji?

Choć losy Ministerstwa Cyfryzacji są w zasadzie przesądzone, minister Marek Zagórski postanowił zrobić małe porządki przed swoim odejściem. Tym samym odwołał Jerzego Żurka ze stanowiska dyrektora Instytutu Łączności. To prawdopodobnie efekt wielomiesięcznego konfliktu.

Dr inż. Jerzy Zurek był związany z Instytutem Łączności od 2005 roku, którego dyrektorem został w lipcu 2014 roku. Lista jego zawodowych osiągnięć jest bardzo długa. Z ostatnich warto wymienić choćby kierowanie projektem POL SAT-AIS finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (od 2014 roku). Jest również członkiem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN (od 2014 roku) oraz członkiem Zespołu Telekomunikacji Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji (również od 2014 roku).

Nieoficjalnie konflikt na linii Ministerstwo Cyfryzacji – Instytut Łączności narastał od miesięcy. W ostatnim czasie Marek Zagórski systematycznie dokładał w Instytucie kolejnych swoich pracowników, głównie z Ministerstwa Cyfryzacji. Korzystał przy tym ze swoich uprawnień statutowych. Warto tutaj wspomnieć choćby o dodaniu dwóch osób do dyrekcji Instytutu Łączności na początku 2020 roku, przy jednoczesnym odwołaniu ze stanowiska bliskiego współpracownika Jerzego Żurka.

Choć losy Ministerstwa Cyfryzacji w związku z planowaną rekonstrukcją rządu są w zasadzie przesądzone, pojawiały się w ostatnim czasie informacje o tym, że minister Zagórski zachowuje się tak, jakby nigdzie się nie wybierał. Z kolei odwołanie dyrektora Instytutu Łączności wygląda na typowe porządkowanie spraw tuż przed odejściem.

Na chwilę obecną nie wiadomo kto zajmie miejsce Jerzego Żurka, ale prawdopodobnie bez względu na nazwisko, nie będzie to dobra zmiana.

Aktualizacja

Długo nie musieliśmy czekać na poznanie nazwiska nowego dyrektora Instytutu Łączności. Został nim dr Michał Chojowski. W biogramie zamieszczonym przez Ministerstwo Cyfryzacji czytamy:

jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Ukończył tam dzienne studia w ramach specjalności Automatyka i Inżynieria Komputerowa (ścieżka dyplomowania: Komputerowe Metody w Elektrotechnice). Stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie Elektrotechniki (z wyróżnieniem obronionej rozprawy) otrzymał 16 maja 2012 r. Temat rozprawy doktorskiej – „Optymalizacja układu wzbudzenia pola magnetycznego stymulującego nerw błędny”.

W ramach przeprowadzonych badań opracował m.in. modułowy, zaawansowany program komputerowy do analizy rozkładu pola elektromagnetycznego i optymalizacji układu wzbudzenia metodą ewolucyjną. Wyniki badań opracował w formie dysertacji, która została wyróżniona przez Radę Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

W ostatnich 12 latach kierował złożonymi projektami wdrożenia systemów informatycznych wspomagających operacje gospodarcze w przedsiębiorstwach oraz administracji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News