WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Nowatorski typ roweru dla osób niepełnosprawnych

Instytut Transportu Samochodowego chwali się nowym modelem roweru. Będzie idealny dla osób z niepełnosprawnościami.

Wózki czy skutery elektryczne zyskują na popularności wśród osób z niepełnosprawnościami. Umożliwiają one bezproblemowe poruszanie się na duże odległości. A może warto pomyśleć nad rowerem?

Nowy model powstaje w Instytucie Transportu Samochodowego. Prototyp już teraz wygląda dobrze.

Czytaj też: Odświeżenie Jaguara F-Pace traci powoli kamuflaż

Profesor Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego mówi o dziele tak:

Marcin Ślęzak

Wychodząc naprzeciw potrzeb społecznych Instytut Transportu Samochodowego opracował nowatorski typ roweru dla osób niepełnosprawnych. Prototypowy pojazd to rozwiązanie pośrednie pomiędzy pojazdem jednośladowym oraz trójkołowym. Umożliwia poruszanie się jak klasycznym rowerem, a gdy pojawia się taka potrzeba, rower stabilizuje się jak pojazd trójkołowy. Stworzony przez ITS rower charakteryzuje wygodna i stabilna pozycja ciała oraz umiejscowienie rowerzysty na wygodnym siedzisku. Nasz jednoślad posiada także bardzo czułe i precyzyjne wspomaganie napędu. Legitymuje się też niespotykanym do tej pory sposobem stabilizacji, przede wszystkim, w czasie zatrzymywania.

W Polsce ograniczenia sprawności dotykają ponad 7,5 mln osób. Najczęściej występującym rodzajem niepełnosprawności są uszkodzenia i choroby narządów ruchu, które dotyczą 59 proc. osób. 44 proc. badanych deklaruje, iż w związku z niepełnosprawnością ma specjalne potrzeby, także te dotyczące mobilności. Polskie rozwiązanie sprawia, że użytkownik prowadzący jednoślad od ITS ma większa wygodę i bezpieczeństwo niż w przypadku zwykłego roweru elektrycznego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News