Reklama
aplikuj.pl

Podano im niewłaściwy lek. Dzieci porosły włosami

leki

Nieodpowiednia mieszanka leków podanych na terenie Hiszpanii sprawiła, że u kilkunastu dzieci pojawiło się niezwykle gęste owłosienie.

Problem wynikał z przypadkowego podania minoksydylu, który jest używany do odrostu włosów. Personel medyczny miał w zamiarach podanie omeprazolu, który jest popularnym środkiem na zaburzenia żołądka. Lek był rzekomo błędnie oznaczony już na etapie produkcji.

Czytaj też: 10 innowacji, które odmienią medycynę
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Czytaj też: Smartwatche w służbie medycyny? Amerykanie testują niesamowity system

Wydarzenia miały miejsce na początku 2019 roku, a rodziny dzieci, które ucierpiały w ich skutek obwiniają hiszpański rząd za to, że nie działał wystarczająco szybko, aby wyjaśnić sytuację. Minęło bowiem wiele tygodni od ujawnienia afery do momentu, w którym przeprowadzono śledztwo.

Dzieci porosły włosami na skutek podania minoksydolu zamiast omeprazolu

Od tego czasu wniesiono pozwy przeciwko producentowi i firmom, które importowały nieprawidłowo oznakowane leki. Nawet po zaprzestaniu niewłaściwego leczenia, dzieci nadal cierpią na nadmierny porost włosów – problem dotyczy całego ciała, włącznie z twarzami. Nie wiadomo, czy sytuacja poszkodowanych kiedykolwiek się unormuje.