WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dziecko, które posiada materiał genetyczny trzech osób

Co najmniej jedno na 40000 urodzonych dzieci ma ciężkie zaburzenia neurologiczne spowodowane przez matkę. Skuteczną metodą na zapobieganie temu jest bardzo kontrowersyjna metoda, w której wyniku dziecko będzie posiadało DNA aż 3 osób. Właśnie urodziło się dziecko, które posiada taką cechę.

Nie jest to pierwszy osobnik na świecie posiadający trzy DNA, natomiast jest to pierwsze dziecko urodzone z wykorzystaniem techniki mitochondrialnej donacji. Mitochondrium występuje w niemal każdej komórce i odpowiada za przekształcanie pokarmu w energię. Mimo że jest ono oddzielone od naszej informacji genetycznej, to jego wady są zawsze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wspomniana technika pozwala je zwalczyć, ale należy do tego wykorzystać DNA trzeciej osoby, aby naprawić mitochondria w jajniku matki. Dzieje się to przed zapłodnieniem in vitro. Właśnie taki problem miało małżeństwo z Jordanii. Lekarz stwierdził, że jedynie w taki sposób mogą oni mieć zdrowe dziecko. Gdyby kobieta została zapłodniona w naturalny sposób, to w wyniku defektu dziecko by umarło. A tak żyje i posiada 0,1% informacji genetycznej od trzeciej osoby.

Aby dokonać tego zabiegu, małżeństwo musiało wylecieć do Meksyku. W wyniku wielu kontrowersji, tego typu zabiegi w większości krajów są zabronione. Co jest ważne to fakt, że lekarze nie widzą w swoim działaniu nic złego. A co wy uważacie – tego typu zabiegi powinny być dopuszczone?

Źródło: http://futurism.com/