WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzięki analizie DNA znamy długość życia poszczególnych gatunków

Ustalenie maksymalnej długości życia dzikich zwierząt może być trudne, ale niedawno naukowcy opracowali metodę określania naturalnej długości życia gatunku w oparciu o jego DNA.

Zespół badawczy w australijskim instytucie badawczym CSIRO skupił się na wykrywalnych zmianach DNA, procesie znanym jako metylacja DNA. W jego ramach grupy metylowe są dodawane do cząsteczki DNA, co może zmienić aktywność segmentu DNA bez wpływu na ten fragment sekwencji kwasu nukleinowego.


Geny są z kolei tworzone przez DNA i pełnią rolę instrukcji, które określają działanie organizmu. Co ważne, metylacja DNA nie zmienia sekwencji genu, ale pomaga kontrolować, czy i kiedy jest ona aktywna. W ten sposób, w oparciu o znane długości życia 252 różnych gatunków kręgowców, autorzy badania byli w stanie dokładnie przewidzieć długość życia na podstawie metylacji DNA występujących w 42 różnych genach.


Co ciekawe, okazało się, że maksymalna naturalna długość życia współczesnych ludzi to tylko 38 lat. Fakt, że ludzie zazwyczaj żyją dłużej jest możliwe ze względu na zmiany w stylu życia oraz postępy w medycynie.

ŹRÓDŁO: newatlas.com