Reklama
aplikuj.pl

Dzięki analizie DNA znamy długość życia poszczególnych gatunków

Ustalenie maksymalnej długości życia dzikich zwierząt może być trudne, ale niedawno naukowcy opracowali metodę określania naturalnej długości życia gatunku w oparciu o jego DNA.

Zespół badawczy w australijskim instytucie badawczym CSIRO skupił się na wykrywalnych zmianach DNA, procesie znanym jako metylacja DNA. W jego ramach grupy metylowe są dodawane do cząsteczki DNA, co może zmienić aktywność segmentu DNA bez wpływu na ten fragment sekwencji kwasu nukleinowego.


Geny są z kolei tworzone przez DNA i pełnią rolę instrukcji, które określają działanie organizmu. Co ważne, metylacja DNA nie zmienia sekwencji genu, ale pomaga kontrolować, czy i kiedy jest ona aktywna. W ten sposób, w oparciu o znane długości życia 252 różnych gatunków kręgowców, autorzy badania byli w stanie dokładnie przewidzieć długość życia na podstawie metylacji DNA występujących w 42 różnych genach.


Co ciekawe, okazało się, że maksymalna naturalna długość życia współczesnych ludzi to tylko 38 lat. Fakt, że ludzie zazwyczaj żyją dłużej jest możliwe ze względu na zmiany w stylu życia oraz postępy w medycynie.