Reklama
aplikuj.pl

Dzięki laserowi da się przetworzyć nanowłókna węglowe w diament

Badacze z North Carolina State University zaprezentowali nowy sposób przekształcania nanowłókien węglowych w włókna diamentowe. Technika jest mniej skomplikowana niż dotychczasowe i może zostać wykorzystana w temperaturze pokojowej. 

W naturze, diamenty znajdują się głęboko pod ziemią, gdzie węgiel jest poddawany działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. Jest więc oczywistym, że metody ich wytwarzania wymagają podobnych warunków. Sprzęt wykorzystywany w tym procesie jest skomplikowany i energochłonny.

Nową technikę opracowaną przez zespół z NCSU można wykorzystywać w temperaturze pokojowej i przy „normalnym” ciśnieniu. Po pierwsze, nanowłókna węglowe zostają potraktowane impulsem laserowym trwającym zaledwie 100 nanosekund, który natychmiast podgrzewa węgiel do około 3727 stopni Celsjusza i topi go.  Zwykle taka temperatura powoduje odparowanie węgla, co oczywiście nie jest pożądanym rezultatem. Aby temu zapobiec, zespół wykorzystuje podłoże z szafirowego, szklanego lub plastikowego polimeru, które ogranicza przepływ ciepła. Następnie materiał szybko schładza się, powodując jego krystalizację w diament.

Proces ten może pomóc w tworzeniu nanowłókien diamentowych do używanych w elektronice, a nawet komputerach kwantowych. Mowa też o tworzeniu nanowłókien węglowych z diamentami. W przypadku tego ostatniego pomysłu, większe struktury diamentowe mogą być wykonane przy użyciu bardziej tradycyjnych technik. Struktury stworzone w ten sposób mogą stać się powłokami do wzmocnienia narzędzi czy biżuterii.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Ten unikalny diament znaleziono niedawno na terenie Kanady