WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten unikalny diament znaleziono niedawno na terenie Kanady

Dominion Diamond Mines – wiodący producent diamentów, ogłosił znalezienie najwyższej jakości minerału z terenu Ameryki Północnej. Odkopany w październiku diamenty waży bowiem 552 karaty.

Kamień został odsłonięty podczas wstępnej selekcji w kopalni diamentów Diavik w północno-zachodnich terytoriach Kanady. Jak powiedział przewodniczący Dominion Diamon Mines: „Kolor i faktura diamentu to wyjątkowy dowód podróży, którą naturalne diamenty odbywają dopóki nie zostaną wykopane. Kopalnia Diavik wyprodukowała jedne z najpiękniejszych diamentów na świecie, a ten z pewnością znajduje się na szczycie listy. „

Z kolei Jim Pounds, wiceprezes firmy przyznał, że kanadyjskie diamenty są jednymi z najstarszych na świecie. Prawie wszystkie swoimi początkami sięgają początków istnienia naszej planety. Wiele z nich liczy sobie ponad 3 miliardy lat. Z perspektywy geologii te minerały są również niezwykle unikalne. Wszystko za sprawą koloru, faktury i kształtu.

Dominion spodziewa się, że po polerowaniu diamentu otrzymają znaczących rozmiarów kamień, który uzyska certyfikat Canadamark. Jest jednak zbyt wcześnie, by ustalić, jaka będzie wartość diamentu, gdy zostanie odpowiednio przycięty i wypolerowany.  Na przykład Diavik Foxfire został podzielony na dwie części, które zostały niedawno sprzedane na aukcji za 1,3 miliona dolarów.

[Źródło: digitajournal.com; grafika: Dominion Diamond Mines]

Czytaj też: W Rosji odkryto nowy pozaziemski minerał, który jest równie twardy co diament