Reklama
aplikuj.pl

Dzięki SI zidentyfikowano nieznanego przodka ludzi

Zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy genomów Azjatów umożliwiło naukowcom zidentyfikowanie naszego nieznanego przodka – hominida. 

W ramach nowych badań naukowcy zastosowali algorytmy głębokiego uczenia się i metody statystyczne w celu ustalenia śladów pozostawionych przez nowo zidentyfikowanego hominida. Zastosowanie analizy obliczeniowej ludzkiego DNA wskazuje, że wymarłe gatunki były hybrydą neandertalczyków i denisowian. Na pewnym etapie ten hominid skrzyżował się ze współczesnymi ludźmi ​​w regionie świata, który jest teraz Azją. Teoria dotycząca afrykańskiego pochodzenia współczesnego człowieka jest najszerzej akceptowanym modelem jeśli chodzi o migracje Homo sapiens.

Te nowe badania pomagają wyjaśnić, że hybryda znaleziona w 2018 r. w Denisovej Jaskini, która była potomkiem matki neandertalczyka i ojca Denisowianina, nie była odosobnionym przypadkiem. Nastąpił powszechny proces introgresji, czyli przeniknięcia materiału genetycznego z jednej populacji do innej. Badanie to było możliwe, ponieważ ludzkie DNA zawiera fragmenty hominidów z innych gatunków, takich jak neandertalczycy i denisowianie. Te hominidy współistniały ze współczesnymi ludźmi ponad 40 000 lat temu w Eurazji, a analizy wykazały, że współcześni ludzie koegzystowali przez pewien czas z populacjami neandertalczyków i denisowian oraz że się z nimi krzyżowali. Sukces opisywanego eksperymentu powinien otworzyć drogę sztucznej inteligencji do odkrywania aspektów biologii, genomiki czy ewolucji.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: AFP]

Czytaj też: Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens