Reklama
aplikuj.pl

Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens

Postęp technologii oraz nowe odkrycia archeologiczne doprowadzają do zaburzenia porządku panującego w historii człowieka. Tym razem zamieszanie spowodował tzw. człowiek z Denisowej jaskini. Najprawdopodobniej denisowianie skrzyżowali się z neandertalczykami, tworząc pierwszą  potwierdzoną hybrydę człowieka.

Szczątki odkryte w jaskini znajdującej się w górskim Ałtaju na Syberii zawierały jedynie dwa zęby i kilka kości palca. Dzięki nim udało się stwierdzić, że jedną z osób była młoda dziewczynka w wieku od 5 do 7 lat. Zbadane DNA pozwoliło uzupełnić lukę w postaci nieznanego dotychczas krewnego neandertalczyków, który w pewnym momencie dokonał migracji. Denisowianie zasiedlili bowiem wschodnią Azję oraz Oceanię. Podobnie jak Europejczycy mają w swoim materiale genetycznym DNA neandertalczyków, tak np. przedstawiciele filipińskich plemion posiadają nawet 5% genów pochodzących od denisowian.

Nowo odkryty fragment kości jest na tyle mały, że naukowcy nie są w stanie stwierdzić, z której części ciała dokładnie pochodzi. Co ciekawe, znalezisko jest o ok. 7000 lat starsze niż poprzednie, zawierające dwa zęby i fragment palca. Ów gatunek jest hybrydą – matka dziecka była neandertalką natomiast ojciec denisowianinem. I choć naukowcy przypuszczali, że wymieszanie gatunkowe faktycznie mogło mieć miejsce, to nie spodziewali się, że faktycznie uda się na to znaleźć dowody w postaci materiału genetycznego. Linia ojca nie była w stu procentach denisowiańska, bowiem stwierdzono, że setki pokoleń wstecz występowali u niego neandertalscy przodkowie. Dopiero potem doszło do podziału i migracji w różnych kierunkach.

W 2013 roku na terenie Hiszpanii znaleziono pochodzącą sprzed 400 tysięcy lat kość udową należącą najprawdopodobniej do Homo heidelbergensis, spokrewnionego bardziej z denisowianami niż neandertalczykami. Może to być dowód potwierdzający teorię mieszania się różnych gatunków człowieka, co ostatecznie doprowadziło do powstania Homo sapiens.

Niestety fragment kości jest zbyt mały, aby udało się stworzyć choćby przybliżony wygląd denisowian. Możemy się jednak spodziewać, że w najbliższych latach nastąpi postęp w tej sprawie, ponieważ Denisowa jaskinia zawiera tysiące kości, a część z nich z pewnością należy do przedstawicieli tego gatunku.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Max Planck Institute]