Reklama

Dzięki sieci 5G mogą sterować koparką z domu

Kiedy mówimy praca zdalna mamy na myśli pracę biurową. No bo jak inaczej wykonywać np. pracę fizyczną lub obsługiwać skomplikowane lub ciężkie maszyny? Odpowiedź jest prosta – dzięki sieci 5G.

Górnicy w Lauanchuan County w chińskiej prowincji Henan są w stanie wykonywać swoją pracę zdalnie. Operatorzy koparki, dzięki sieci 5G, mogą dosłownie wykonywać swoją pracę z domu. Wykorzystują do tego specjalny fotel wyglądający jak wyjęty prosto z koparki oraz zestaw ekranów, które pokazują obraz z kamer zamontowanych na maszynie.

Firma China Molybdenum po raz pierwszy wdrożyła sieć 5G w chińskiej kopalni w 2019 roku, Dzięki możliwości osiągnięcia wysokich przepustowości oraz minimalnych opóźnień górnicy mogą wykonywać wiele skomplikowanych i precyzyjnych operacji za pomocą różnych maszyn w całości obsługiwanych zdalnie.

Za pomocą sieci 5G są zdalnie obsługiwane nie tylko koparki. Po terenie kopalni poruszają się np. ciężarówki bez kierowców.

W Polskich kopalniach, które w trakcie pandemii są jednym z większych ognisk Koronawirusa, możliwość częściowej pracy zdalnej mogłaby w pewnym stopniu pomóc opanować rozprzestrzenianie się wirusa. Ale na takie rozwiązania w naszym kraju na pewno poczekamy co najmniej kilka ładnych lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News