WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzięki tej metodzie GPS będzie jeszcze dokładniejszy

Jednym z cudów współczesnego świata, który uważamy za oczywisty, jest GPS. Dzięki Globalnemu Systemowi Pozycjonowania i sieci precyzyjnie rozmieszczonych satelitów, każdy na powierzchni Ziemi może zlokalizować się z dokładnością kilku metrów. Mimo to GPS nie jest doskonały. Czasami tracimy sygnał podczas podróży przez tunele, kiedy indziej sygnał nie jest tak dokładny jak powinien. Nowy wynalazek może jednak to naprawić, zmniejszając zegary atomowe używane w satelitach GPS do znacznie mniejszych rozmiarów. 

GPS działa dzięki niezwykle dokładnym zegarom wbudowanym w każdy element konstelacji satelity. Te zegary atomowe są tak dokładne, że tracą mniej niż jedną sekundę co dziesięć miliardów lat. Taki poziom precyzji jest niezbędny, ponieważ systemy GPS muszą uwzględniać wpływ czasu z teorii względności Einsteina przy obliczaniu pozycji. Jeśli zegar na pokładzie jest niedokładny nawet o ułamek sekundy, może pokazać naszą pozycję z ogromnym błędem.

Czytaj też: Naukowcy chcą naprowadzać teleskopy kosmiczne przy pomocy satelitów

Gdy urządzenie GPS w samochodzie lub telefonie traci połączenie z satelitami GPS nad głową, traci również połączenie z tymi super dokładnymi zegarami. Aby rozwiązać ten problem, grupa naukowców opracowała sposób na zmniejszanie zegarów atomowych do poziomu, w którym mogą prawdziwie przenośne. Badacze opracowali sposób na znaczne zmniejszenie rozmiaru tzw. grzebienia poprzez zintegrowanie go z niewielkim chipem. Rezultatem jest niewielki układ pomiaru czasu, który wykorzystuje znacznie mniej energii niż standardowy zegar atomowy.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: UNIVERSITY OF SUSSEX]

Czytaj też: Na zdjęciach satelitarnych widać dawne marsjańskie rzeki