WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Dzięki tym modelom 3D można odkrywać kosmos w przeglądarce

Dzięki tym modelom 3D można odkrywać kosmos w przeglądarce

Dzięki danym zebranym przez teleskop kosmiczny Chandra astronomowie byli w stanie odwzorować w 3D wiele obiektów. Następnie naukowcy udostępnili efekty swojej pracy, dzięki czemu z poziomu przeglądarki możemy obejrzeć niesamowite widoki.

Nie jesteśmy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy w stanie podróżować z prędkością światła. Być może nawet takowa nie byłaby wystarczająca do zaobserwowania, jak wyglądają niektóre obiekty pod różnymi kątami. Problem dotyczy m.in. mgławicy Oriona. Udało się go jednak rozwiązać dzięki wspomnianym modelom. I choć dla większości użytkowników internetu jest to okazja, by obejrzeć efektowne, kosmiczne obiekty, to dla naukowców oznacza to coś więcej.

Daje bowiem szanse na ustalenie wielu właściwości modelowanych ciał niebieskich. Tym bardziej, że owe symulacje obejmują wiele etapów ewolucji poszczególnych obiektów, poczynając od ich powstania, aż po ostatnie chwile istnienia. Modele znajdują się pod tym adresem i działają zarówno w przeglądarce, jak i po pobraniu z sieci.