Reklama
aplikuj.pl

Dziwaczny kształt okrętów Zumwalt pomaga im w pokonywaniu niespokojnych wód

Zumwalt, okręt Zumwalt, kształt Zumwalt, USS Zumwalt

Chociaż okręty Zumwalt amerykańskiej Marynarki Wojennej mają więcej problemów, niż sukcesów, to przynajmniej ich kształt jest na swój sposób nowatorski.

USS Zumwalt, a więc pierwszy na świecie okręt wojenny typu stealth, nie będzie gotowy na jakiekolwiek działania wojenne do drugiej połowy 2021 roku. Niszczyciel Marynarki Wojennej USA o długości 183 metrów spóźnia się już o całe sześć lat i kosztował już całe 7,8 miliarda dolarów.

Został z kolei zwodowany w 2011 roku w Bath Iron Works w Maine, a oddany do użytku w Marynarce Wojennej USA po pięciu latach. Ten niszczyciel o wadze 16000 ton został zaprojektowany tak, by cechować się sygnaturą radarową nie o wielkości ogromnego okrętu, a małej łodzi rybackiej (stąd typ 'stealth’).

Zumwalt, okręt Zumwalt, kształt Zumwalt, USS Zumwalt

Kształt niszczyciela Zumwalt jest jednak dziwaczny, ale dzięki temu jest ponoć bardziej stabilny na wzburzonym morzu w porównaniu do innych okrętów. Potwierdziła to podróż po wzburzonym morzu podczas ostatniej wizyty na Alasce, podczas której warunki pogodowe normalnie sprawiłyby, że podróż stałaby się nieprzyjemna. Nie na pokładzie USS Zumwalt, który ponoć podwyższa komfort drogi „o połowę”.

W przeciwieństwie do jakichkolwiek innych statków Zumwalt używa tak zwanego kadłuba „tumblehome”. Ten rozszerza się ku dołowi, a na dziobie przy tafli wody jest dłuższy niż na głównym pokładzie. Rezultatem jest statek, który wygląda jak nóż przecinający wodę, co dodatkowo podwyższa jego prędkość po wzburzonych wodach.