Chiński Peking University ma ambitne plany budowy największego teleskopu optycznego w Azji o nazwie EAST (Expanding Aperture Segmented Telescope), który zostanie zbudowany na górze Saishiteng w pobliżu miasta Lenghu w prowincji Qinghai na płaskowyżu tybetańskim.
Chiński EAST będzie największym w Azji teleskopem optycznym
Zważywszy na ogłoszenie najnowszej inicjatywy, w ramach której powstanie największy w Azji teleskop optyczny oraz wcześniejszych projektów pokroju obserwatorium kosmicznego Xuntian czy największego na świecie radioteleskopu z pojedynczą aperturą, Chiny wkrótce mogą wyrosnąć na lidera w dziedzinie obserwacji kosmosu.
Czytaj też: Zamiast do kompostownika trafia do drukarki 3D. Jak Polacy drukują z chleba?
Chiński największy w Azji teleskop optyczny ma powstać do 2024 roku i będzie miał aperturę o średnicy 6 metrów, ale w ciągu 6 lat jego lustro zostanie rozszerzone do 8 metrów. Wedle założeń „znacznie poprawi możliwości obserwacyjne Chin w astronomii optycznej”, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się pierwszym światowej klasy teleskopem optycznym na półkuli wschodniej, który będzie w stanie konkurować z obiektami na półkuli zachodniej.
EAST ma zostać zbudowany na wysokości około 4200 metrów i składać się z 18 sześciokątnych segmentów lustrzanych o średnicy 6 metrów, podobnych do lustra dla Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA. W drugiej fazie projektu teleskopu dodano by pierścień 18 kolejnych sześciokątnych segmentów wokół lustra, powiększając je do 8 metrów. Szacuje się, że projekt będzie kosztował od 69 do 84 milionów dolarów.