Reklama
aplikuj.pl

Edycja DNA bez wycinania, czyli o podejściu INTEGRATE z wykorzystaniem skaczących genów

wersje CRISPR, narzędzie INTEGRATE, INTEGRATE, edycja genów

System edycji genów CRISPR to cud współczesnej nauki, ale wycinanie nici DNA może nie być najbezpieczniejszym lub najbardziej eleganckim rozwiązaniem.

Dlatego postanowili się tym zająć naukowcy z Columbia University, którzy opracowali nową wersję o nazwie INTEGRATE. Ta działa w podobny, ale łagodniejszy sposób, wykorzystując „skaczące geny”, które wstawiają duże sekwencje DNA bez łamania ich nici. Po raz pierwszy zobrazowali też tego mechanizm w pracy.

Większość systemów CRISPR („narzędzi do edycji genów”) działa, skanując genom w poszukiwaniu określonej docelowej sekcji DNA, wycinając kawałek, a następnie wstawiając coś nowego. Umożliwia to usunięcie niepożądanych genów – takich jak te, które powodują choroby – i zastąpienie ich czymś bardziej korzystnym. Ale przy całym tym wycinaniu i wklejaniu, czasami sekwencja nie łączy się ze sobą prawidłowo, co może prowadzić do niezamierzonych mutacji.

Pojawiająca się gałąź systemów CRISPR przyjmuje bardziej łagodne podejście, dodając nowe sekwencje DNA bez cięcia istniejących. Jednym z takich systemów jest wstawianie nici za pomocą przewodnika wspomaganego celowaniem RNA (INTEGRATE).

wersje CRISPR, narzędzie INTEGRATE, INTEGRATE, edycja genów

INTEGRATE został opracowany na początku tego roku, kiedy badacze z Kolumbii odkryli intrygujący „gen skaczący” u bakterii Vibrio cholerae. Stwierdzono, że gen ten przeskakuje genom, wstawiając się w różnych miejscach. Robi to bez odcinania nici DNA – używa do tego zupełnie innego enzymu, aby się wślizgnąć.

Przeprogramowując RNA, który go prowadzi, naukowcy byli w stanie kontrolować, gdzie wstawił się gen skaczący. Powstałe narzędzie do edycji genów INTEGRATE można wykorzystać do wstawienia sekwencji DNA o długości do 10000 zasad. Na tej podstawie stwierdzili, że ten nowy system powinien pomóc w zwiększeniu dokładności i wydajności CRISPR.