Reklama
aplikuj.pl

Egiptem rządziły dwie siostry Tutanchamona?

Archeolodzy wiedzieli, że „tajemniczy żeński faraon” rządził starożytnym Egiptem, zanim na tron ​​wstąpił znany król Tutanchamon. Chociaż znali królewskie imię tego króla – Neferneferuaten Ankhkheperure – jej prawdziwa tożsamość pozostała nieuchwytna. Teraz badaczka twierdzi, że tajemnicza kobieta mogła być w rzeczywistości dwiema starszymi siostrami Króla Tutanchamona. 

Możliwe, że gdy ojciec Tutanchamona, król Echnaton, zmarł, jego najmłodsza ocalała córka, Neferneferuaten, zaczęła rządzić Egiptem w wieku 12 lat. Była ona prawdopodobnie przebrana za mężczyznę. W tym czasie starsza siostra Neferneferuaten, Meritaten, służyła jako jej wielki królewski małżonek. Jednak teoria zaproponowana przez prof. Angenot na temat „dwóch królowych faraonów” jest kontrowersyjny wśród egiptologów.

Czytaj też: W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

Plaga uderzyła w Egipt w czasie około 17-letniego panowania Echnatona (1353–1335 r. p.n.e.). W tym czasie zmarły trzy córki Echnatona, prawdopodobnie z powodu zarazy. Badaczka twierdzi, że z powodu tych wszystkich zgonów król chciał stworzyć swoją sukcesję. Tak więc Echnaton poślubił swoją najstarszą córkę Meritaten. Potem następna najstarsza córka, Ankhesenpaaten, poślubiła Tutanchamona. Zostałaby ona królową, gdy na tron miał wejść Tutanchamon. Według teorii, po śmierci Echnatona na tronie zasiadła jednak Neferneferuaten Tasherit,

Angenot znalazła dowody w egipskiej sztuce, że tajemniczą faraonką była księżniczką Neferneferuaten. Angenot zauważyła, że kilka rzeźb anonimowych królewskich głów, które wcześniej uważano za przedstawiające Echnatona lub Nefertiti, jest w rzeczywistości młodą księżniczką. Król, który rządził po Tutanchamonie, prawdopodobnie nie aprobował owej ko-żeńskiej reguły i zniszczył ślady panowania sióstr. Neferneferuaten i Meritaten posiadały takie same imię koronacyjne. Plus, „żeński faraon” nie był czymś nietypowym, ponieważ Egipt był już rządzony przez Hatszepsut i Sobekneferu.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Obok egipskich piramid odkryto 4500-letni cmentarz