Reklama
aplikuj.pl

W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

grobowiec, grobowiec egipt, tjt egipt, grobowiec tjt, odkrycie grobowca, nowy grobowiec egipt,

Archeolodzy w Egipcie niedawno odkryli grobowiec w pobliżu Asuanu, wzdłuż Nilu. Tekst wyryty na drewnianych fragmentach trumien ujawnił, że należał on do mężczyzny o imieniu Tjt.

Był on właścicielem grobowca a jego mieszkańców było wielu. Łącznie naukowcy znaleźli dziesiątki mumii, w tym niektóre z nich były małych dzieci. Dwie z nich leżały jedna na drugiej co sugeruje matkę i dziecko. Grobowiec zbudowany został najpewniej pomiędzy VI p.n.e. a IV wiekiem n.e..

Czytaj też: Naukowcy odkryli starożytnego kraba

W grobowcu znajdowało się wiele starożytnych artefaktów, w tym wazony czy amfory. Koło jednej ze ścian stał nienaruszony kosz, który używany był do sprowadzania ciał do grobowca. Obok niego były naczynia, które zawierały żywność.

Archeolodzy znaleźli też fragmenty masek pogrzebowych oraz małą figurkę Ba. Był to ptak z ludzką głową, który reprezentował duszę człowieka – typowy symbol w tamtych czasach.

Obok wejścia do komnaty znajdowały się materiały używane do owijania mumii, w tym naczynia bitumiczne czy materiały z lnu, papirusu i gipsu.

Czytaj też: Pewna para tchnęła życie w jałowy teren w ciągu 20 lat

Źródło: Livescience