Reklama
aplikuj.pl

Oto system, który zapobiega zamarzaniu poprzez sterowanie lodem

Zbieranie się lodu na powierzchniach materiałów stanowi niemały problem, m.in. w przypadku samolotów. Aby go rozwiązać linie lotnicze stosowały do tej pory szkodliwe dla środowiska chemikalia, bądź inne metody, wymagające dodatkowych źródeł zasilania. Najnowszą alternatywę zaproponowali naukowcy z Virginia Tech.

Opracowana przez badaczy technologia nie powoduje zniwelowania ilości lodu do zera, lecz częściowo go eliminuje. Wykorzystuje ona układ wyżłobionych rowków, które można umieścić na różnorakich materiałach, np. aluminiowych elementach skrzydeł bądź szybach samochodowych. W warunkach wysokiej wilgotności i obniżonej temperatury owe rowki wypełniają się zamarzającą wodą. Lodowe paski pokrywają ok. 10 procent wyżłobionej powierzchni.

Niewielkie zagłębienia powodują pochłanianie wilgoci z powietrza, co z kolei zapobiega kondensacji lub powstawania szronu na pozostałej części materiału. Proces obladzania skrzydeł w samolotach postępuje znacznie wolniej, a ostateczna warstwa lodu jest niższa niż bez zastosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Dodatkowo takie rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wymaga używania środków chemicznych. Mowa również o tych bardziej powszechnych sposobach, jak np. posypywanie solą, która szybko spływa z powierzchni oraz nie jest obojętna dla otoczenia.

Twórcy projektu przetestowali go jak na razie na aluminiowych elementach, jednak twierdzą, że rozwiązanie można zastosować w przypadku wielu innych powierzchni.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Virginia Tech]