Jesień i zima to idealny czas w roku, aby wolny od pracy czas spędzić w polskich górach, nacieszyć się pięknymi widokami, skosztować smacznego jedzenia, a także aktywnie spędzić czas spacerując po górach i uprawiając ulubione sporty zimowe. Wybierając się w góry, należy być przygotowanym na poniesienie wszystkich związanych z pobytem kosztów – zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz dostępu do miejscowych atrakcji. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwalają sporo zaoszczędzić na urlopie, udowadniając w ten sposób, że tani wyjazd w góry jest jak najbardziej realny!
Urlop w górach poza sezonem turystycznym
Każdy turysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koszt urlopu jest silnie uzależniony od czasu, na który go zaplanujemy. Najmniej korzystnie pod tym względem wypada sezon letni, trwający w Polsce z reguły od czerwca do końca września. To właśnie w tym czasie, bez względu na to, czy wybierzemy się nad morze, czy w góry, za urlop zapłacimy zdecydowanie najwięcej.
Wysokich kosztów można więc w bardzo prosty sposób uniknąć, planując wyjazd u schyłku lata, na jesień. W tym czasie obiekty noclegowe z takich kategorii, jak chociażby apartamenty, domki letniskowe i pokoje Zakopane znacznie bowiem tanieją, pozwalając na skorzystanie z ich oferty także mniej zasobnym turystom. Zaoszczędzone na zakwaterowaniu pieniądze można natomiast przeznaczyć na przyjemności i spędzić w górach jeszcze lepszy, bardziej owocny czas.
Wybór lokalizacji kluczem do oszczędności
Na cenie noclegu można skutecznie zaoszczędzić nie tylko poza sezonem, ale także w samym jego środku. W polskich górach szczyt sezonu turystycznego przypada dwa razy w roku – w lecie, a także w zimie, w okresie świąt i ferii zimowych. Turyści, którzy planują w tym czasie urlop, wcale nie muszą jednak ponosić wysokich kosztów związanych z zakwaterowaniem. Aby ich uniknąć, wystarczy bowiem wybrać na nocleg mniej popularną i obleganą przez turystów miejscowość!
Nie jest bowiem tajemnicą, że najwyższe stawki noclegów obowiązują w najbardziej znanych, prestiżowych lokalizacjach. W Polsce do ich grona bez wątpienia zalicza się Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba i inne znane miasta, do których co roku ściągają prawdziwe tłumy turystów. Pragnąc zminimalizować koszty, wystarczy natomiast poszukać noclegu w okolicy i zamiast Zakopanego wybrać np. Murzasichle czy Bukowinę Tatrzańską, gdzie ceny noclegów są z reguły bardziej przyjazne dla kieszeni przeciętnego turysty.
Wybór i rezerwacja zakwaterowania z wyprzedzeniem
Na kosztach noclegu można sporo zaoszczędzić, zapoznając się z dostępnymi w konkretnych górskich miejscowościach ofertami oraz porównując je ze sobą. W tym celu warto skorzystać z możliwości największego polskiego portalu turystycznego z rezerwacjami online – Nocowanie.pl.
Za jego pośrednictwem osoby planujące urlop mogą w jednym miejscu przejrzeć wszystkie aktualne oferty noclegów, porównać ich ceny i zakres świadczonych usług, a korzystając z opcji natychmiastowej rezerwacji, zabukować pobyt nawet na kilka miesięcy przez planowanym urlopem, gwarantując sobie najkorzystniejszą cenę zakwaterowania.
Wyżywienie w czasie urlopu
Oprócz zakwaterowania jednym z najwyższych kosztów, które wiążą się z organizacją urlopu dotyczą zakupu jedzenia. Z poniesieniem największych wydatków z tego tytułu muszą liczyć się osoby, które w czasie wyjazdu preferują stołować się w miejscowych lokalach gastronomicznych, nie stronią od kolacji w restauracjach, a także chętnie korzystają z opcji dowozu posiłku do obiektu noclegowego.
Ci turyści, którzy zamiast tego zdecydują się na wyżywienie we własnym zakresie, mogą z kolei sporo zaoszczędzić. Wystarczy wybrać obiekt turystyczny, który oferuje dostęp do kuchni i możliwość przygotowywania posiłków, aby znacząco ograniczyć wydatki ponoszone na jedzenie. Jeśli dodatkowo będzie on zlokalizowany w pobliżu supermarketu, produkty niezbędne do przygotowania domowego obiadu czy kolacji kupimy w cenie nie wyższej niż w swojej rodzinnej miejscowości.
Oszczędny dojazd do miejsca wypoczynku
Kolejnym wysokim wydatkiem związanym z organizacją urlopu są koszty transportu. Ich wysokość zależy od dystansu, jaki mamy do pokonania, a także wybranego środka transportu. Zdecydowanie najwięcej turystów stawia w tym zakresie na wygodę i decyduje się na wyjazd w góry własnym autem. Niestety, wysokie ceny paliwa sprawiają, że jest to obecnie najbardziej kosztowna forma podróżowania.
Rezygnując natomiast z własnej wygody i przesiadając się np. na pociąg lub autokar możemy sporo zaoszczędzić. To z kolei w połączeniu z innymi, wymienionymi powyżej sposobami na oszczędności, pozwoli zorganizować w pełni udany, ekonomiczny urlop, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na pamiątki, wejściówki do atrakcji lub po prostu odłożyć je na kolejną podróż.
Artykuł partnera.