Reklama
aplikuj.pl

Ekran dotykowy w spreju, bo czemu nie

Dzięki połączeniu technik drukowania 3D i technologii elektroniki natryskowej naukowcy opracowali nowy rodzaj ekranu dotykowego, który można dostosować do niemal dowolnego kształtu. Nazywają to ProtoSpray, a to nic innego, jak ekran dotykowy w spreju.

Na filmie demonstracyjnym widać ProtoSpray działający na sześcianie, półkuli i finezyjnie pozginanej rurce, co ukazuje elastyczność nowego procesu. Odpowiedzialny za niego zespół ma nadzieję, że zachęci wynalazców i producentów do tworzenia interaktywnych obiektów o różnych kształtach i rozmiarach.

Obiekty te łączą bazę z druku 3D, połączone elektrody o ustalonej konstrukcji i równomiernie rozmieszczoną warstwę atramentu elektroluminescencyjnego w dowolnej konfiguracji (via New Atlas). Nałożony na jakąś strukturę ekran dotykowy w spreju zaczyna się delikatnie świecić po przyłożeniu ładunku elektrycznego, a przede wszystkim reaguje na proste dotykowe dane wejściowe.

Czytaj też: Indie blokują TikToka i 58 innych aplikacji. Idą na wojnę z Chinami

Jak opisuje badacz z Uniwersytetu w Bristolu Ollie Hanton, główny autor artykułu na temat pracy:

Uwolniliśmy wyświetlacze z ich prostokątnych obudów 2D, opracowując proces, dzięki któremu ludzie mogą budować interaktywne obiekty o dowolnym kształcie. Proces jest bardzo łatwy: pozwala użytkownikom końcowym tworzyć obiekty z przewodzącym tworzywem sztucznym i farbą elektroluminescencyjną, nawet jeśli nie mają specjalistycznej wiedzy na temat tych materiałów.

Korzystając z drukowania 3D tworzyw sztucznych i natryskiwania materiałów, które zapalają się po przyłożeniu prądu, możemy wspierać producentów w wytwarzaniu obiektów o dowolnym kształcie, które mogą wyświetlać informacje i wykrywać dotyk. Naszą wizją jest uczynienie ekranu dotykowego podstawowym nośnikiem wyrazu w taki sam sposób, w jaki ludzie obecnie używają atramentu, farby lub gliny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News