Reklama
aplikuj.pl

Eksplozja w gwiazdozbiorze Strzelca jest jedną z najpotężniejszych jakie zaobserwowano

Wiele milionów lub miliardów lat temu, ogromna gwiazda w gwiazdozbiorze Strzelca zapadła się pod własnym ciężarem i eksplodowała. Tego typu zjawiska są normą w kosmosie, jednak astronomów zaintrygował fakt, że J1808 nadal wybucha. Powstałe w ten sposób błyski są jednymi z najjaśniejszych, jakie zaobserwowano.

Teleskop zamontowany na ISS zarejestrował termonuklearną eksplozję w J1808. Krótki impuls światła rentgenowskiego migotał przez zaledwie 20 sekund, ale uwolnił więcej energii niż ma to miejsce w przypadku Słońca w ciągu 10 dni. Był to najjaśniejszy pojedynczy błysk kiedykolwiek zarejestrowany przez teleskop, który został uruchomiony w 2017 roku.

J1808 to gwiazda neutronowa, która obraca się niezwykle szybko i emituje potężne promieniowanie elektromagnetyczne. Gwiazdy takie jak ta wirują tak szybko (J1808 wykonuje około 400 obrotów na sekundę), że wiązki energii na ich biegunach wydają się pulsować niczym światła stroboskopu.

Podobnie jak w przypadku czarnej dziury, potężna grawitacja gwiazdy neutronowej może systematycznie przyciągać ogromne ilości otaczającej ją materii gromadzącej się w ogromnym, wirującym dysku akrecyjnym.Według autorów nowego badania, J1808 mogła przez dłuższy czas zasysać wodór z tajemniczego obiektu. Obiekt ten, większy niż planeta, ale mniejszy niż gwiazda, zyskał miano „brązowego karła”.

Wygląda na to, że gwiazda neutronowa wyssała tak dużo wodoru od swojego sąsiada, że gaz stał się niezwykle gorący i zaczął pokrywać powierzchnię gwiazdy. Potem zaczęła zachodzić reakcja, która spowodowała, że jądra helu połączyły się. Z czasem, ten nowo utworzony hel stworzył drugą warstwę gazu wokół powierzchni gwiazdy. Eksplozja oderwała zarówno warstwy wodoru, jak i helu otaczające gwiazdę w krótkim odstępie czasu, powodując podwójny błysk jasnej energii rentgenowskiej.