Reklama
aplikuj.pl

W rentgenowskim układzie podwójnym wykryto eksplozje i spadki promieniowania

Dzięki satelicie AstroSat, naukowcy byli w stanie przeanalizować rentgenowski układ podwójny zwany 4U 1323-62. Zaobserwowali w nim wybuchy i spadki promieniowania pochodzące z termonuklearnego źródła.

Tego typu układy składają się ze białego karła bądź innej, „zwykłej” gwiazdy przenoszącej swą masę do gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury. Biorąc pod uwagę masę gwiazdy towarzyszącej, badacze dzielą rengtenowskie układy podwójne na małomasywne oraz masywne. Kiedy dochodzi w nich do wybuchów, pojawia się również wzrost jasności promieniowania rentgenowskiego typu I.

Czytaj też Eksplozje, które wstrząsnęły światem

4U 1323-62 jest małomasywnym układem podwójnym, znajdującym się od 32 000 do 75 000 lat świetlnych od Słońca. Nowe obserwacje, prowadzone przez naukowców z Pacific Academy of Higher Education and Research University potwierdziły, że w tym układzie nadal zachodzą okresowe spadki intensywności.

Zidentyfikowano co najmniej dwa takie wahania, w zakresie od 3 do 20 elektronowoltów. Miały one miejsce w momencie dwukrotnego spadku natężenia, zaobserwowanego podczas obserwacji.