Reklama
aplikuj.pl

Pory roku tej planety zmieniają się co 9 godzin, a jej powierzchnia jest gorętsza od gwiazd

Satelita TESS doprowadził do odkrycia jednej z najbardziej nietypowych planet, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. KELT-9 b ma nie tylko wyższą temperaturę powierzchni od niektórych gwiazd, ale jej cztery pory roku mijają w ciągu zaledwie 36 godzin.

Temperatura panująca na KELT-9 b osiąga nawet 4300 stopni Celsjusza. Wiąże się to oczywiście z faktem, iż jej orbita przebiega niezwykle blisko tamtejszej gwiazdy. Warto podkreślić, że opisywana egzoplaneta jest tak uchwycona grawitacyjnie, że jedna jej strona jest zawsze zwrócona w kierunku gwiazdy. W efekcie panują tam ekstremalne warunki, podczas gdy „ciemna” strona jest znacznie chłodniejsza. Prowadzi to do dziwacznych interakcji zachodzących w atmosferze KELT-9b.

Innym powodem, dla którego planeta jest tak nietypowa, jest to, że jej gwiazda wiruje 38 razy szybciej niż Słońce. Szybkość tego obrotu wpływa na kształt gwiazdy, czyniąc ją spłaszczoną na biegunach. Kształt ten zmienia rozkład temperatury gwiazdy: bieguny są cieplejsze, a równik – chłodniejszy.

Czytaj też: Księżyc krążący wokół egzoplanety? Astronomowie sądzą, że to możliwe

Kiedy KELT-9b przechodzi nad biegunami swojego gospodarza, rozpoczyna się na niej coś, co można określić mianem lata. Z kolei przelot nad chłodniejszym równikiem, wywołuje rodzaj zimy. Owa egzoplaneta doświadcza więc dwóch zim i dwóch lat każdego roku, a każda z tych pór trwa zaledwie 9 godzin.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News