Reklama
aplikuj.pl

Księżyc krążący wokół egzoplanety? Astronomowie sądzą, że to możliwe

3/4 planet tworzących nasze kosmiczne sąsiedztwo posiada co najmniej jeden księżyc. Jednocześnie żaden taki obiekt nie został zaobserwowany w innych układach, co zapewne wiąże się z ogromnymi odległościami i niewielkimi rozmiarami potencjalnych księżyców.

Na szczęście doszło do postępu w tego typu poszukiwaniach. Naukowcy przeanalizowali bowiem dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, który zidentyfikował wiele z ponad 4000 egzoplanet, które udało się do tej pory opisać.

W badaniach nad egzoplanetami główną taktyką wspomnianego instrumentu było patrzenie na poszczególne gwiazdy i mierzenie ich jasności. Jeśli jakaś planeta i jej gwiazda ustawią się w jednej linii z teleskopem, to gwiazda będzie na krótko przyćmiona (kiedy pomiędzy nią, a instrumentem znajdzie się planeta). Im większa planeta, tym bardziej gwiazda się ściemni.

Czytaj też: Bentley wyprodukował ostatni egzemplarz Mulsanne i rozpoczął nowy rozdział

Czasem jednak do ściemnień dochodzi w nie do końca zrozumiały sposób, a naukowcy przypuszczają, iż mogą za nie odpowiadać inne obiekty, np. egzoksiężyce. Przyglądając się ośmiu gwiazdom wykazującym cechy tranzytu, autorzy badań natrafili na co najmniej sześć, wokół których mogą znajdować się egzoksiężyce. Teraz potrzeba jednak sprawdzonych technik, które umożliwią identyfikację takich obiektów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News