Miękkie roboty – jeśli mielibyśmy wskazać drogę, w którą idzie technologia, to ten segment byłby na jednym z najwyższych miejsc. Słyszy się o nim bowiem coraz częściej i w sumie nic dziwnego, bo widzi się w nich rewolucje na skalę światową. A swoją drogą, wiecie, że ostatnio jedni z naukowców/inżynierów nimi zafascynowanych stworzyli „mięśnie” z cienkich pasków?
Czytaj też: Apple intensywnie testuje elastyczne ekrany OLED od BOE
Jeśli bowiem zbudujesz miękki, dostosowujący się korpus robota, a następnie umieszczasz w nim sztywne siłowniki, to porzucasz pierwotny plan z hukiem. Tego chcieli uniknąć naukowcy z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST) pod kierunkiem prof. Il-Kwon Oh, którzy zaczęli swoją podróż od szczególnego rodzaju dwuwymiarowego, wysoce przewodzącego elektryczność materiału znanego jako MXene.
Pierwsze eksperymenty z jego użyciem sprowadzały się do połączenia go z paskiem elastycznego polimeru, który zginał się, kiedy poddawano go działaniu prądu elektrycznego. Sam MXene nie był jednak elastyczny, więc jego fragmenty odpadały z polimeru za każdym razem, gdy ten się wyginał.
Aby rozwiązać ten problem, naukowcy zastosowali proces „jonowego sieciowania”, aby związać MXen z polimerem. Paski powstałego materiału kompozytowego szybko się wyginają w odpowiedzi na nawet stosunkowo niskie napięcie, pozostając nienaruszone i zachowując swoją wytrzymałość i przewodność po ponad pięciu godzinach ciągłego ruchu. Do tej pory technologia została zademonstrowana w postaci modelu przypominającego kwiat, który otwiera płatki w odpowiedzi na prąd elektryczny, oraz robotycznych motyli, które poruszają skrzydłami w górę i w dół.
Czytaj też: Francuski myśliwiec Dassault Rafale prosi o chwilę atencji
Źródło: New Atlas