Firma Vertical Aerospace zajmuje się projektowaniem międzymiastowych taksówek zdolnych do wykonywania powietrznych kursów. Jeśli plan się powiedzie, pierwsze egzemplarze w ciągu czterech najbliższych lat powinny rozpocząć komercyjne działanie na brytyjskim niebie.

Założona w 2016 roku firma zatrudnia m.in. 28 inżynierów powiązanych z takimi gigantami jak Airbus, Boeing, Rolls-Royce czy General Electric. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przyczynili się oni do powstania prototypowych urządzeń tzw. eVTOL. Jest to akronim od electric Vertical Take Off and Landing. Pojazd uzyskał zgodę na wykonanie lotów testowych, które odbyły się nad lotniskim Cotswold.

Jak przyznają ludzie związani z projektem, dużą inspirację stanowiły dla nich rozwiązania wykorzystywane w Formule 1. Lekkie materiały, systemy elektryczne oraz aerodynamiczne opracowane przez inżynierów motoryzacyjnych już niejednokrotnie znajdowały zastosowanie np. w samolotach.

Uwieczniony na filmie prototyp jest wyposażony w trzy koła, a łączna waga całej kosntrukcji wynosi 750 kilogramów. Cztery silniki mogą utrzymać taksówkę w powietrzu zaledwie przez 5 minut i rozwinąć prędkość dochodzącą do 80km/h. Oczywiście jest to wersja testowa i głównym jej założeniem było udowodnienie, że taki pojazd może się w ogóle wznieść w powietrze.

Vertical Aerospace złożyła już wnioski o przyznanie licencji na loty międzymiastowe, które miałyby się rozpocząć do 2022 roku. Maksymalna prędkość eVTOL miałaby wtedy wynieść nawet 320km/h a ich zasięg przekraczałby 200 kilometrów.

To jak, bylibyście chętni na (dosłownie )odlotowy powrót do domu po ciężkiej imprezie?

[Źródło: newatlas.com; grafika: Vertical Aerospace]

Odbyły się pierwsze testy drogowe paliwa wodorowego na bazie amoniaku

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej