Reklama
aplikuj.pl

Elektryk BMW z zasięgiem 1000 km? Nowe cylindryczne ogniwo ma w tym pomóc

baterie BMW

Już w 2025 r. BMW zamierza zaprezentować nową klasę aut elektrycznych z technologią akumulatorów szóstej generacji, która wykorzystuje cylindryczne ogniwa i może przekroczyć zasięg 1000 km bez konieczności uzupełniania energii. Sekret sukcesu ma tkwić w konstrukcji ogniw.

BMW przeszło z pryzmatycznego kształtu ogniw w akumulatorze piątej generacji na cylindryczny okrągły kształt. Ogniwa o średnicy 46 mm będą dostępne w dwóch różnych wysokościach, 96 mm lub 120 mm. Akumulatory zostaną wprowadzone do wszystkich modeli samochodów należących do BMW Group, w tym do Rolls Royce i Mini od 2025 roku.

Producenci ogniw będą używać pewnego procenta kobaltu, litu i niklu, które nie zostały niedawno wydobyte, ale były wcześniej wykorzystywane do produkcji baterii. Oprócz tego proces produkcyjny będzie wykorzystywał zieloną energię, aby zmniejszyć ślad węglowy ogniwa baterii nawet o 60%.

Nowy akumulator BMW będzie zintegrowany z nadwoziem, bez poziomu modułu ogniw, co pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca w konstrukcji pojazdu

Zawartość niklu na katodzie została zwiększona przy jednoczesnej redukcji kobaltu. Po stronie anodowej zwiększono skład krzemu, co łącznie ma zwiększyć gęstość objętościową ogniwa o 20 proc. Oczekuje się, że zwiększy to o 30 procent zasięg większy niż obecny akumulator.

Zdolny do przyjęcia wyższego napięcia o wartości 800V akumulator może być ładowany prądem o natężeniu do 500A, co pozwala na 30-procentowe skrócenie czasu ładowania przy przechodzeniu ze stanu naładowania od poziomu 10 do poziomu 80%. Nowe przepisy w USA prawdopodobnie będą wymagać co najmniej 80% wydajności baterii po 10 latach.

Czytaj też: Baterie litowo-metalowe mogą znacznie zwiększyć pojemność i skrócić czas ładowania

Baterie nowej generacji będą produkowane dla BMW przez firmy CATL oraz EVE Energy. Mają one zbudować w Chinach i Europie własne fabryki o rocznej docelowej wydajności na poziomie 20 GWh każda. Samo BMW ma też w planach budowę dwóch kolejnych fabryk w Ameryce Północnej.