Reklama
aplikuj.pl

Elektryczne samochody są niebezpieczne? Mit obala Porsche Taycan

crashtesty Taycana, Porsche Taycan, zderzenia Taycan,

Porsche dołączyło do Tesli, dementując bzdurną teorię na temat bezpieczeństwa samochodów elektrycznych.

Mowa o jednym z największych nieporozumień na temat EV. Jako że te są pozbawione dużego silnika z przodu, to w momencie czołowego zderzenia kierowca i pasażer obok mają ciężki orzech do zgryzienia. To oczywiście bzdurny mit.

W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że łatwiej jest zaprojektować bezpieczny samochód elektryczny, ponieważ nie trzeba projektować stref zgniotu wokół sztywnego bloku metalu, który nie może dostać się do kabiny pasażerskiej. Cały przód samochodu elektrycznego może się rozpaść, co ułatwia rozproszenie energii.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie samochody elektryczne są automatycznie bezpieczne (niektóre i tak bazują na spalinowych wersjach nadwozi), ale teraz wiemy, że Porsche Taycan jest.

Podczas gdy amerykańskie instytucje testujące, takie jak National Highway Traffic Safety Administration i Insurance Institute for Highway Safety, nie opublikowały jeszcze filmów z testów zderzeniowych Taycan, to dostaliśmy jedne od Euro NCAP z testów akumulatorów.

Taycan uzyskał w nich 85% oceny w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 83% w zakresie bezpieczeństwa dzieci, 70% w przypadku szczególnie narażonych użytkowników dróg (rowerzystów i pieszych) oraz 70% w technologii wspomagającej bezpieczeństwo. Ogólnie rzecz biorąc, Taycan otrzymał maksymalną pięciogwiazdkową ocenę bezpieczeństwa.