Naukowcy z Carnegie Mellon University wykonali interesujący gadżet przy pomocy zwykłego papieru. Pokrywając go wzorami z przewodzącego tworzywa termoplastycznego stworzyli kartkę zginającą się na skutek impulsów elektrycznych.
Proces tworzenia rozpoczyna się od pokrycia papieru cienką warstwą włókna ze stopionego tworzywa termplastycznego. Jest to łatwo dostępny kompozyt polilaktydu grafenowego. Rozprowadza się go po powierzchni z użyciem drukarki 3D Powstały w ten sposób egzemplarz nagrzewa się w piecu lub z użyciem palnika, a następnie wygina do pożądanego kształtu. Przedmiot zostawia się do ostudzenia.
Kolejnym krokiem w produkcji jest podłączenie do tak otrzymanej struktury kabli. Gdy nie przepływa przez nie prąd, struktura zachowuje kształt nadany jej podczas nagrzewania. Jednak gdy podłączy się ją do elektryczności, gadżet się nagrzewa i prostuje, wracając do pierwotnej formy.
Zastanawiacie się pewnie, co ma do zaoferowania ten projekt, poza walorami artystycznymi, które mogą się znudzić po kilku pokazowych próbach. Autorzy pomysłu uważają jednak, że ma on spory potencjał. Ich zdaniem takie rozwiązanie świetnie nadałoby się przy projektowaniu siłowników. Obecnie naukowcy skupiają się na znalezieniu optymalnej formy, zarówno samego materiału jak i produkcji całego gadżetu. Możecie się przekonać, jak to wygląda w praktyce oglądając powyższy materiał.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Carnegie Mellon University]